İngiliz atlarında vücut ölçülerinin yarış performansına etkileri
The effects of body measurements on race performance of thoroughbred horse
  1. Tez No: 443934
  2. Yazar: YAVUZKAN PAKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma yarışlarda koşan farklı yaşlardan İngiliz atlarında çeşitli vücut ölçüleri ile yarış performansının (m/sn) belirlenmesi ve bu vücut ölçülerinin yarış performansına etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın hayvan gerecini, resmi yarışlarda koşan ve rastgele belirlenmiş 244 İngiliz Atı oluşturmuştur. Bu atlardan Adana Yeşiloba Hipodromu'nda 2013 yılında cidago yüksekliği, beden uzunluğu, göğüs çevresi, ön göğüs genişliği, ön incik çevresi, göğüs genişliği, göğüs derinliği, sağrı yüksekliği, sağrı uzunluğu, boyun uzunluğu, omuz uzunluğu, bel uzunluğu, baş uzunluğu ve baş genişliği özelliklerine ait veriler alınmıştır. Ayrıca her atın babası, doğum tarihi, yaşı, cinsiyeti ve ana yaşı ile yarış bilgileri (koşu çeşiti, koşu mesafesi, koşuyu tamamlama süresi, koşunun yapıldığı yıl, koşunun yapıldığı tarihte atın yaşı, hipodrom ve pist) kaydedilmiştir. Atlara ait bu bilgiler Yüksek Komiserler Kurulu tarafından tutulan kayıtlardan elde edilmiştir. Yarış performansı ve yarış performansına çeşitli vücut ölçülerinin etkisi incelenirken en az dört baba-bir kardeşi olan ve en az üç yarışta koşmuş 159 at ve bu atların toplam 2888 yarışına ait bilgiler dikkate alınmıştır. Yarış mesafesi ve süresine ait bilgiler kullanılarak her koşuya ait yarış performansı (m/sn) hesaplanmıştır. İncelenen vücut ölçülerine aygır, cinsiyet, atın yaşı ve ana yaşının; yarış performansına aygır, cinsiyet, atın koştuğu tarihteki yaşı, ana yaşı, pist, yıl, hipodrom, yarış mesafesi ve koşu çeşitinin etkileri En Küçük Kareler Yöntemi ve Duncan Testiyle incelenmiştir. Ayrıca vücut ölçüleri arasında fenotipik korelasyon katsayıları hesaplanmıştır. Vücut ölçülerinin yarış performansına etkileri incelenmeden önce vücut ölçüleri ve yarış performansı değerleri, önemli bulunan çevresel faktörler bakımından düzeltilmişlerdir. Her atın en az üç olmak üzere farklı sayıda düzeltilmiş yarış performansı değeri bulunduğundan bu değerlerin ortalaması alınmıştır. İncelenen vücut ölçülerinin sınıflandırılmasında faktör analizlerinden biri olan Temel Bileşenler Yöntemi ve elde edilen faktör yüklerinin döndürülmesinde Varimax metodu kullanılmıştır. Faktörler için özdeğer sınırı 1 olarak alınmıştır. Elde edilen faktörlerin yarış performansına etkilerinin önemliliği çoklu doğrusal regresyon analizi yöntemiyle incelenmiştir. Regresyon katsayılarının önemliliği t testi ile kontrol edilmiştir. Esas tanımlayıcı vücut ölçülerine ait en küçük kareler ortalamaları cidago yüksekliği için 169,34±0,52 cm, beden uzunluğu için 168,52±0,75 cm, göğüs çevresi için 187,66±1,12 cm, ön göğüs genişliği için 20,10±0,25 cm ve ön incik çevresi için 20,48±0,11 cm belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aims of the research were to determine various body measurements and racing performance (m/sec) and effects of those of them on the race performance in Thoroughbred horses. The animal materials were consisted of 244 Thoroughbred horses, runners in the races, from different ages and they were determined randomly. Data of various body measurements such as wither height, body length, chest girth, front chest width, shin circumference, chest width, chest depth, rump height, rump length, neck length, shoulder length, waist length, head length and head width were taken from these horses in Adana Yeşiloba Hippodrome in 2013 year. Also, pedigree (stallion, birth date, age, gender and mother age) and racing (racing type, distance, duration, year, age, hippodrome and track) informations were obtained from the records of The Board of High Stewards, Ministry of Food Agriculture and Livestock. A total of 2888 racing records from 159 horses, had at least 4 paternal half-sibs and 3 official racing records, has been taken into consideration during statistical analysis of race performance. Race performances (m/sec) were calculated from race durations and distances. The effects of environmental factors on body measurements (stallion, gender, age and mother age) and race performance (racing type, distance, duration, year, age, hippodrome and track) were analysed with using least squares method. Also, fenotypic correlation coefficients were calculated among body measurements. The values of body measurements and race performances were adjusted in terms of important environmental factors before doing analysis of the effects of body measurements on race performance. Since each horse had at least 3 racing records, average race performance for each horse was calculated. Principal components analyses for body measurements were performed, and then the factor loadings were rotated by Varimax method. Factor eigenvalues greater than 1 were accepted. Multiple linear regression analysis was applied for the significance of the obtained factors on the race performance. Also, t test was used for significance of the regression coefficients. The least squares means were 169.34±0.52 cm for wither height, 168.52±0.75 cm for body length, 187.66±1.12 cm for chest girth, 20.10±0.25 cm for front chest width, 20.48±0.11 cm for shin circumference, 42.24±0.38 cm chest width, 84.88±0.64 cm for chest depth, 167.65±0.54 cm rump height, 37.22±0.36 cm rump length, 58.43±0.70 cm for neck length, 72.38±0.44 cm for shoulder length, 62.43±0.56 cm for waist length, 52.93±0.28 cm for head length and 24.00±0.13 cm for head width.