Gestasyonel diabetes mellitus gelişen kadınlara uygulanan 'sağlıklı yaşam biçimi eğitim programı'nın anne ve yenidoğan sağlığına etkisi
The effect of 'the health-promoting lifestyle education program' provided to women with gestational diabetes mellitus on maternal and neonatal health
- Tez No: 443983
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE KIZILKAYA BEJİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu araştırma, GDM'li kadınlara uygulanan“Sağlıklı Yaşam Biçimi Eğitim Programı”nın anne ve yenidoğan sağlığı üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapıldı. Eğitim programının sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına, depresyon ve yaşam kalitesine etkileri değerlendirildi. Araştırma Nisan 2014 ve Mayıs 2015 tarihleri arasında perinatoloji kliniğinde, 88 GDM'li kadın ile gerçekleştirildi (girişim grubu 46, kontrol grubu 42). Araştırmada yarı deneysel bir tasarım düzeni kullanıldı. İlk değerlendirmede girişim ve kontrol grubuna tanıtıcı bilgi formu, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları (SYBD) Ölçeği II, Kısa Form 36 (SF-36) Sağlık Anketi ve Epidemiyolojik Araştırmalar Merkezi Depresyon Skalası (EAMDS) uygulandı. Girişim grubuna 45 dakikalık 3 oturumdan oluşan birebir eğitim ve danışmanlık verildi. Telefon takibi ile eğitim ve danışmanlık sürdürüldü. Girişim grubu eğitimden 4 hafta sonra ve postpartum 6. haftada tekrar değerlendirildi. Kontrol grubu ise postpartum 6. haftada tekrar değerlendirildi. Araştırma verileri SPSS 21 paket programı ile değerlendirildi. İlk değerlendirmede girişim grubunun ortalama gebelik haftası 30,39±2,49 ve kontrol grubunun 30,86±2,61 olarak belirlendi. Girişim grubunun yaş ortalaması 31,91±5,41 ve kontrol grubunun 33,64±4,70 olarak saptandı. Her iki gruptaki kadınların gebelik haftası ve yaş ortalamaları benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of the Health-Promoting Lifestyle Education Program provided to women with gestational diabetes mellitus on maternal and neonatal health. As part of the investigation, the effects of the education program on a health-promoting lifestyle, depression and quality of life were assessed. The study was conducted with 88 women with gestational diabetes mellitus (46 in the intervention group, 42 in the control group) in the perinatology clinic between April, 2014 and May, 2015. A quasi-experimental design was used in the study. In the first of three assessments, the intervention and control groups were administered an introductory information form, the Health-Promoting Lifestyle Profile (HPLP), the Short Form 36 (SF-36) Health Questionnaire and the Center for Epidemiologic Studies Depression Scale (CES-D). The intervention group was given three 45-min sessions of one-to-one education and counseling. The education and counseling were maintained through follow-up via phone. A re-assessment of the intervention group was performed four weeks after they received the education and in the postpartum 6th week, while that of the control group was performed in the postpartum 6th week. The data were analyzed using the SPSS 21 package. The average gestational week of the intervention and the control groups were found to be 30.39±2.49 and 30.86±2.61, respectively, in the first assessment; and their average ages were 31.91±5.41 and 33.64±4.70, respectively. As can be seen, the gestational weeks and average age of the participants in both group were similar to each other.