Normal bireylerde fonolojik depo lokalizasyonu ve işleyişinin supramarginal girusun transkraniyal manyetik uyarımı ile değerlendirilmesi
The evaluation of phonological store localization and processing via transcranial magnetic stimulation of supramarginal GYRUS in normal individuals
  1. Tez No: 443982
  2. Yazar: SEMA BRANDMEİER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EMRE ÖGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronörofizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışma belleği (ÇB), dikkat yoluyla bilgiyi kısa süreli çevrimiçi tutar, depolar, manipüle eder ve geri getirebilir. Çok bileşenli ÇB, merkezi yönetici (MY) ve MY kontrolündeki fonolojik döngü ve görsel-mekansal yazboz tahtası bileşenlerinden oluşmaktadır. Fonolojik döngünün, fonolojik depo (FD) ve aktif sessiz tekrarlama sistemleri olarak iki bileşeni vardır. Bu çalışmada, esas olarak önceki bir araştırmanın sonuçları temelinde belirlenen ve sol supramarginal girus (SMG) üzerinde yer alan kortikal alanlara kronometrik ve navigasyonlu Transkraniyal Manyetik Uyarım (TMU) uygulanarak FD nöroanatomik lokalizasyonu araştırılmıştır. ÇB görevi olarak, Sternberg görsel tanıma görevi yalancı kelimelerle uygulanmış, bellek setindeki uyaran sunumlarının 200, 250, 300, 350 ve 400 msn'lerinde, motor eşiğin %95'i şiddetinde, tek uyarım TMU ya da plasebo uyarım yapılmıştır. Deneklerin prob uyaranlara karşı reaksiyon zamanları ve doğru yanıt oranları kaydedilmiştir. İstatistiksel analiz, SMG anterior ventral bölgesinin uyarımının, reaksiyon zamanlarını benzer uyaranlar için plaseboya göre anlamlı derecede uzattığını ve 200 ve 250 msn'de yapılan TMU uyarımlarının ise alandan ,bağımsız olarak, doğru hatırlanma oranlarını arttırdığını göstermiştir. Çok bileşenli modele alternatif olarak önerilen bir model olan“Gömülü-Süreçler”modelinde, uzun süreli bellekteki yeniden sunumların, bu modelde FD yerine geçen“dikkat odağı”tarafından geçici olarak aktifleştirildiği ileri sürülmektedir. Bulgularımız, SMG içinde bir FD bileşeni yanı sıra“Gömülü-Süreçler modelindeki ”dikkat odağı" varlığını da işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Working memory (WM) holds information online, stores, manupulates and retrieves it. The multi-component WM consists of two subsystems which are called“phonological loop”and“visuo-spatial sketchpad”, are under control of“the central executive”. Phonological loop has two components as“phonological store (PS)”and“ rehearsal system”. In this study, neuroanatomic localization of PS was investigated by using chronometric and navigated Transcranial Magnetic Stimulation (TMS). TMS was applied to cortical areas at the ventral part of the left supramarginal gyrus (SMG). These areas have been determined as target mainly based on a previous research. Sternberg visual recognition task was used as a WM task including phonological similar and dissimilar pseudo-words as stimuli. Single-pulse TMS with intensity of 95% of motor threshold or placebo stimulation were applied at 200, 250, 300, 350 and 400'ms post-stimulus onset. The reaction times (RTs) and accuracy rates (ARs) were recorded. The statistical analyses showed, that the RTs were significantly longer than the RTs of placebo for similar stimuli whenever TMS was applied at ventral anterior part of SMG. Analyses also showed, that the ARs were significantly facilitated by TMS at 200 and 250 ms post-stimuli onset, but independently of the stimulation area.“The Embedded-Processes”model seems to be an alternative to the multi-component model. It suggests, that“embedded”information in the long term store can be activated by“the focus of attention”. Our findings not only support the existence of a PS but also suggest the existence of a“the focus of attention”in left SMG.