Kalça kırığı ameliyatı olan hastalarda kateter ile ilişkili üriner yol infeksiyonlarının önlenmesinde hemşirelere verilen eğitimin etkisi
The effect of education on nurses for preventing catheter associated urinary tract infections in the patients who get hip fracture surgery
- Tez No: 443984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER ÖZBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Araştırma, kalça kırığı ameliyatı olan hastalarda kateter ile ilişkili üriner yol infeksiyonlarının önlenmesinde hemşirelere verilen eğitimin etkisini incelemek amacı ile yarı deneysel ve kateter ile ilişkili üriner yol infeksiyonlarını önlemede kullanılan Daily Urinary Assessment Tool'un dil ve içerik geçerliliğini değerlendirmek amacı ile metadolojik olarak planlandı ve gerçekleştirildi. Araştırmanın hasta grubu evrenini; Gata Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Servisinde Haziran 2014- Aralık 2015 tarihleri arasında kalça kırığı ameliyatı olan hastalar oluşturdu. Araştırmanın eğitim aşamasının evrenini; Gata Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Servisinde çalışan 20 hemşire oluşturdu. Örneklemini ise; araştırmaya katılmayı kabul eden 18 hemşire oluşturdu. Etik kurul, kurum izni, ölçeğin geçerlik ve güvenirliği için izin gerekli izinler alındı. Veriler Haziran 2014- Aralık 2015 tarihleri arasında araştırmacı tarafından oluşturulan ''Hasta İzlem Formu'' ve eğitimden sonra hemşirelerin hastayı değerlendirdikleri ,''Günlük Üriner Kateter Değerlendirme Formu (GÜKDF)'' kullanılarak toplandı. Veriler NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı ile uygun istatiksel yöntemler kullanılarak değerlendirildi. Araştırmada hemşirelerin hastaları değerlendirmede kullandıkları günlük üriner kateter değerlendirme formunun 1. Gün toplam puan ortalamalarının 14,13±3,10 olduğu; hastaların 1.gün, 2.gün ve 3.
Özet (Çeviri)
This quasi-experimental and methodically planned study is made to analyze the effect of the training given to nurses for the prevention of catheter associated urinary tract infections following hip fracture operations and to evaluate the validity of the language and content of Daily Urinary Catheter Assessment Tool. Patient population of the research was made up of the patients who had hip fracture operations between June 2014 - December 2015 in GATA Haydarpaşa Education Hospital Orthopedics and Traumatology Unit. Nurse population of the research was made up of 20 nurses working at GATA Haydarpaşa Education Hospital Orthopedics and Traumatology Unit. Sample of the research was made up of 18 nurses who accepted to participate in the research. Permissions necessary for the validity and reliability of the scale were received. Data was collected from“Patient Tracking Form”which was prepared by the researcher between June 2014 – December 2015 and“Daily Urinary Catheter Assessment Tool”with which nurses evaluated the patients after the training. Data was evaluated with NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) program by using appropriate statistical methods.