Hemşirelerde zaman yönetimi
Time management in nursing
  1. Tez No: 444006
  2. Yazar: NAİLE BODUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırma, hemşirelerin zaman yönetimine ilişkin tutumlarını ve zaman tuzaklarına yakalanma durumlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel türde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini; bir Sağlık Bakanlığı, bir üniversite ve iki özel hastanede görevli hemşireler oluştururken; hemşirelerin seçiminde kota örneklem yöntemiyle her hastane grubundan (Sağlık Bakanlığı, özel ve üniversite) 200 hemşire olmak üzere 600 hemşireye ulaşılması planlanmış ancak kuruma oryantasyonunu tamamlamış ve araştırmaya katılmada gönüllü olan 550 hemşireden veri toplanmıştır. Araştırmada geri dönüş oranı %73,3 bulunmuştur. Araştırma verileri,“Bilgi Formu”ve“Zaman Yönetimi Ölçeği”kullanılarak etik kurul onayı ve kurum izinleri alındıktan sonra araştırmacı tarafından anketlerin elden dağıtılması ve geri toplanması şeklinde elde edilmiştir. Veriler SPSS 21 paket programı ile istatistik danışman desteğinde analiz edilerek, psikometrik analizler (iç tutarlık katsayısı), tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama ) ve karşılaştırma istatistikleri (Tek yönlü varyans analizi testi, Tukey HSD Testi, one way ANOVA, t testi) kullanılarak değerlendirilmiştir. Hemşirelerin %49,3'nün zamanını orta düzeyde etkili kullandıkları; zaman yönetimiyle ilgili eğitim almadıkları (%91,1); zaman tuzakları açısından hayır diyememe, telefon konuşmaları ve ziyaretçileri kontrol edememe ve amaçsız/plansız çalışma üzerinde durulduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin Zaman Yönetimi Ölçeği toplam ve alt boyutlarından aldıkları puan ortalamaları incelendiğinde; zaman planlama alt boyutundan 54,01±10,47 puan, zaman tutucular alt boyutundan 24,09±3,22 puan, zaman harcattırıcılar alt boyutundan 15,61±3,03 puan ve ölçek toplamından 93,70±11,65 puan aldıkları ve zaman yönetimine ilişkin olumlu tutum sergiledikleri saptanmıştır. Zaman yönetimi ölçeği alt boyut ve toplam puan ortalamaları ile bağımsız değişkenlerden; yaş, medeni durum, zaman yönetimi eğitimi alıp-almama durumu, çalışılan kurum, mesleki ve kurumsal deneyim, yaptığı görev vb.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was conducted to determine nurses' attitudes about time management and whether they get caught in time traps. The study sample included nurses working at a Ministry of Health, a university hospital and two private hospitals. Quota sampling was used to select the participants. It was planned to access 200 nurses from each hospital group (Ministry of Health, private and university hospital) for a total of 600 nurses; however, data were collected from 550 nurses who volunteered to participate in the study and completed the organizational orientation. The study's response rate was 73.3%. After ethics committee consent and institutional permissions were obtained, the data were collected using an introductory information form and the Time Management Scale. The data were analyzed using SPSS 21 software and the assistance of a statistical consultant. They were assessed using psychometric analyses (internal consistency coefficient), descriptive statistics (numbers, percentages and averages) and comparison statistics (one-way variance analysis, Tukey HSD Test, one way ANOVA, t-test). It was determined that 49.3% of nurses use time effectively at a moderate level and had not received training about time management. Of them, 91.1% emphasized telephone calls and pointless or unplanned work, not being able to control visitors or to say“no”in terms of time traps. The nurses' score averages on the Time Management Scale and its sub-dimensions were 54.01±10.47, 24.09±3.22 and 15.61±3.03 from the scheduling, time trap and time wasters sub-dimensions, respectively. Their total scale score was 93.70±11.65 and they had positive attitudes about time management.