Hemşirelerde zamanı verimli kullanma
Time management in nursing
- Tez No: 48716
- Danışmanlar: PROF.DR. NEBAHAT KUM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
VI - ÖZET Araştırma, hemşirelerin zamanı verimli kullanma durumlarının belirlenmesi amacıyla, tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Bu amaçla. Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesinde çalışan 50 hemşire gözlenmiştir. Verilerin toplanmasında iş örneklemesi tekniği kullanılmıştır. Araştırmada %95 güvenirlik düzeyi ve %2.5 mutlak güven aralığına ulaşmak için 6997 gözlem yapılmıştır. Veriler, yüzdelik ve iki örnek arası fark testi kullanılarak değerlendirilmiştir.. Araştırma sorucunda hemşirelerin yaptıkları faaliyetler iki grupta toplanmıştır. Bu faaliyetler, hasta bakım faaliyetleri ve yönetim-ev idaresi faaliyetleridir. Hemşireler, zamanlarının %3 5-40.2 sini hasta bakımına. %7-11.2 sini yönetim-ev idaresi faaliyetlerine ayırmaktadırlar Hasta balam faaliyetleri yemek molasında da devam etmekte, hemşireler, vardiya bitiminden sonra 6-14' fazla çalışmaktadırlar. Hemşirelerin görevlerini yapmasını aksatan durumların ve bu aksamaları gidermek için yapılan ek faaliyetlerin en yüksek oranda olduğu servis, dahiliye (%26) en düşük olduğu servis psikiyatri (%9) servisidir. Araştırmanın yapıldığı servislerde hemşirelik dışı işleri yapma oram %0-2.3 arasında değişmektedir. Araştırmada, saptanan zaman kaybı, vardiya süresinin %27.5-40.9'u kadardır. Hemşirelerin kişisel nedenlerle işe ara verme sürelerinin uzun olması zaman kaybına yol açan en önemli nedendir. Hemşireler, eğitim hastanesinde çalışmalarına karşın, eğitim, araştırma ve mesleki gelişim faaliyetlerine zaman ayıramamaktadırlar. Elde edilen bulgular tartışılmış ve gerekli önerilerde bulunulmuştur. 90
Özet (Çeviri)
VI- SUMMARY This study was conducted as descriptive with the purpose of determining time management in nursing. 50 nurses were observed who were working Hacettepe University Adult Hospital. Data was obtained by using work sampling method. 6997 observations were completed in order to %95 confidence level and %2.5 confidence interval. Data were evaluated by using percentage and the test of difference between two samples. Due to the results of this investigation, nurses activities consist of two main groups. One of them was patient care activities and the other one was management and housekeeping activities. It was found that nurses were spent %3 5-40.2 of their time for patient care and %7 - 1 1.2 of time for management and housekeeping activities. During the resting time or meal time, patient care service was continued. Althought nurses shift was finished they have continued to work 6-14 minutes more. Additional activites and the situations that obstruct the nurse's routine activities were very high ratio in medical services (%26) and low ratio in psychiatric service (%9). Non- nursing activities ratio was found %0-2.3. The results indicated that, %2 1.3 -40. 9 time lost. The main reason in time lost was personal breaks. Nurses couldn't spare time for investigation, education and proffessional development. The results were discussed and appropriate suggestions proposed. 91