Örgütsel çatışma ve rol çatışmasına ilişkin Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakultesi Araştırma Hastanelerinde bir uygulama
  1. Tez No: 43885
  2. Yazar: GÜLSÜM GÖKGÖZ (SAVCI)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
ÖZET Günümüzde çatışma kavramı, örgütlerin kaçınılması imkansız bir niteliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Çatışmanın çeşitli yazarlar tarafından yapılmış değişik tanımları bulunmakla birlikte, davranış bilimciler tarafından kabul edilen ortak özellik taraflar arasında bir uyuşmazlığın olmasıdır. Çatışmalar iyi yönetildikleri takdirde, bireylerin yaratıcılıklarını güçlendirmek, tarafsız kalanların düşüncelerini açıklamalarım sağlamak, iletişimi arttırmak, bireylerin ilgilerini yeni alanlara yöneltmek ve yeni ve üstün fikirlerin ortaya çıkmasını sağlamak suretiyle işlevsel sonuçlar doğurabilecekleri gibi, işgörenlerin ruh sağlıklarının bozulması, örgüt amaçlarından sapmalara iyi yönetilmediklerinde ve zaman israfina yol açarak örgüt etkinlik ve verimliliğini de düşürebilir. Bu nedenle çatışma yönetimi, yalnızca çatışmanın nedenlerinin ortaya çıkarılması, önlenmesi ve çözümlenmesinden ibaret değildir. Çatışmanın bazı işlevsel sonuçlarından yararlanılması için teşvik edilmesi de önem taşımaktadır. Çalışmamız, teorik ve amprik olmak üzere iki kısımdan meydana gelmektedir. Teorik kısımda çatışma yönetimi konusu incelenmiştir. Amprik bölümde ise C. Ü. Tıp Fakültesi Hastanesi klinik bölümlerinde çalışan araştırma görevlisi doktorlar ve hemşirelerin karşı karşıya kaldıkları rol çatışmalarım ortaya koymak amacıyla bir saha araştırması yapılmıştır. Bireylerin karşılaştıkları rol çatışmalarının sebepleri belirlendikten sonra hazırlanan ankete verilen cevaplar doğrultusunda değerlendirmeler yapılmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur. 199
Özet (Çeviri)
SUMMARY In these days, the concept of conflict appears out to be an inevitable characteristic of all organizations. Despite the fact that many authors define“conflict”in various ways, disagreement between the parties is a commonly accepted characteristic of conflict among behavioural scientists. Conflict, if managed well, has functional consequences: It develops personal creativity, provides a chance to hear the ideas of the impartial, provides solution to the longstanding problems, advances communication, directs personal interests towards different subjects and introduces new and super ideas. On the other hand, it can decrease organizational health and effectiveness by decreasing the coorperative values among members, distroying their psychological health and causing a shift from organizational goals. This is why“ Conflict Management ”does not only include finding its sources, avoiding and solving it. It has become the management's one of the primary aims to stimulate conflict to a degree in order to benefit from its functional consequences. The study is a combination of two parts: Theoretical and emprical. In the theoretical part, the issue of conflict management is studied. In the emprical part of the study, a field study is developed in Cumhuriyet University Medical Faculty Hospital clinical departments' assistant doctors and nurses, to identify the role conflict they are facing with. After the sources of their role conflicts are determined, a survey is developed. The findings of the survey are evaluated and some suggestions are given about the resolution of their problems. 200