Sağlık personelinde lateks allerjisi
Latex allergy in medicinal personnel
  1. Tez No: 44401
  2. Yazar: OSMAN ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEJAT OZANGÜÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Allerjik Hastalıklar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Doğal lateks içeren ürünler, geç tip ve ani tip aşırı duyarlılık reaksiyonlarına neden olabilir. Üretim aşamasında latekse eklenen kimyasal katkı maddeleri T hücrelerine bağlı tip-lV reaksiyonlara yol açar; buna karşılık latekste doğal olarak bulunan bazı proteinler antikorlara bağlı tip-I reaksiyonlardan sorumludur. Tip-I reaksiyonların klinik görünümü kontakt ürtiker, sistemik ürtiker, rinit, konjuktivit, bronkospazm ve anafilaksi şeklinde olabilir. Lateks allerjisi spina bifidalı hastalar, sağlık görevlileri ve lateks endüstrisinde çalışanlarda daha sıktır. Lateks ekstresiyle prick test (SFT) uygulayarak, düzenli olarak lateks ürünlerini kullanan 206 sağlık personeliyle, mesleksel lateks teması olmayan 100 atopik ve 100 non-atopik hastada lateks duyarlılığını araştırdık. 1 9 sağlık personelinde (%9,22) lateks SFT pozitif bulunmasına karşılık, kontrol gruplarındaki hastaların hiçbirinde pozitif lateks SFT gözlenmedi. Sağlık personeli, lateks SFT sonuçlarına göre iki gruba ayrılarak değerlendirildi. Yaş, cinsiyet ve lateksle toplam temas süresi açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY LATEX ALLERGY IN MEDICAL PERSONNEL Products containing natural latex can induce delayed and immediate hypersensitivity reactions. Chemicals added to latex during processing induce T-cell mediated type-IV reactions while proteins that occur naturally in latex elicit antibody mediated type-I reactions. The clinical manifestations of type-I reactions include contact urticaria, systemic urticaria, rhinitis, conjunctivitis, bronchospasm and anaphylaxis. Latex allergy has been prevalent in patients with spina bifida, health-care workers and workers in the latex industry. Using a latex skin prick test (SPT), we investigated latex sensitization in 206 medical personnel who regularly use latex products and among 100 atopic and 100 non-atopic controls who were not occupationally exposed to latex. Latex SPTs were positive in 19 medical personnel (9,22%) whereas none of the control patients were found to have positive SPT to latex. Medical personnel divided into two groups based on the latex SPT results.