Sağlık personelinde lateks allerjisi prevalansının araştırılması
The Prevalence of latex allergy among health-care workers
- Tez No: 99196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHİDE BAYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günlük yaşantımızda yaygın olarak kullanılan kauçuk ürünlerin hammaddesi kauçuk ağacımn özsuyu olarak bilinen doğal latekstir. Doğal latekse bağlı erken ve gecikmiş tip aşın duyarlılık reaksiyonlarının geliştiği bildirilmiştir. Çalışmamızda lateks ürünleri ile mesleksel teması olan sağlık personelinde lateks allerjisinin prevelansının saptanarak duyarlı kişilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubu olarak belirlenen Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, İsparta Devlet Hastanesi, İsparta Asker Hastanesi, Kurtuluş ve Yedişehitler Sağlık Ocağı'nda görevli 192 personel için lateks allerjisi sorgulama formu doldurularak bütün katılımcılara lateks deri prick testi uygulandı. Çalışma grubundan randomizasyon yöntemi ile seçilen 96 hastada ELISA yöntemi ile serum lateks spesifik IgE ölçümleri yapıldı. Lateks deri prick testi ve/veya serum lateks spesifik IgE pozitif asemptomatik hastalara ve lateks eldiven kullanımına bağlı el ekzeması tanımlayan hastalara lateks eldiven kullanım testi uygulandı. Lateks eldiven kullanımına bağlı kontakt dermatit tanımlayan hastalara thiuram-miks, merkapto-miks ve merkaptobenzotiazol ile deri yama testi uygulandı. Lateks deri prick testi ve/veya serum lateks spesifik IgE negatif olan ve lateks eldiven kullanımına bağlı kontakt ürtiker tanımlayan hastalara lateks eldiven kullanım testi uygulandı. Lateks deri prick testi uygulanan 192 kişiden 6'smda (%3.1) pozitif yanıt alındı. Serum lateks spesifik IgE, ölçüm yapılan 96 kişinin 20'sinde (%20.8) RAST sımf I, l'inde (%1.0) RAST sımf II ve l'inde (%1.0) RAST sınıf III olarak bulundu. Lateks deri prick testi ve/veya serum lateks spesifik IgE pozitifliği ile atopi öyküsü 65öyküsü arasında anlamlılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Natural latex which is the milky sap of rubber tree is the raw material of daily used common rubber products. Immediate and delayed type hypersensitivity reactions to natural latex have been reported. The present study is aimed to determine the latex sensitized personnel and the prevalence of latex allergy in health care workers. A questionnaire-based history was taken from the study population consisting of 192 health care workers in Süleyman Demirel University Faculty of Medicine, İsparta State Hospital, İsparta Military Hospital, Kurtuluş and Yedişehitler Medical Centre and latex skin prick tests were performed. Ninetysix patients were randomised for the measurement of anti-latex IgE antibodies and ELISA tecnique was used for detecting latex specific IgE in serum samples. Glove Use tests were performed in clinically asemptomatic patients or patients reporting occupationally related hand eczema who had positive latex skin prick tests and/or specific IgE values and in patients complaining of contact urticaria due to the use of latex gloves who had negative latex skin prick tests and/or specific IgE values. Patch tests were done with thiuram mix, mercapto mix and mercaptobenzothiazole in patients who had occupationally related hand eczema. Six (%3.1) of the 192 patients who were interviewed and tested had positive latex skin prick tests. Of 96 patients tested for latex specific IgE 20 (%20.8) had RAST class I, one (%1.0) RAST class II and one (%1.0) RAST class III test results. History of atopy was not statistically significant between patients who had positive and negative latex skin prick tests and/or specific IgE values.