Spontan bakteriyel peritonit ve tüberküloz peritonitli hastaların tanı ve takibinde interlökin-6 düzeyleri
  1. Tez No: 44400
  2. Yazar: SAVAŞ KARAOVA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ALPER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Sirotik asitli hastalarda görülen Spontan Bakteriyel Peritonit, mortalitesi yüksek bir komplikasyondur.Bu tür infeksiyonlarda İnterlökin-6 ve diğer sitokinlerin önemli rolü olduğu bilinmektedir.Çalışmamızda Spontan Bakteriyel Peritonitli ve Tüberküloz Peritonitli Hastalarda İnterlökin-6 düzeylerindeki değişiklikleri araştırdık. Steril asitli ( n: 12 ) veya Spontan Bakteriyel Peritonitli ( n: 8 ) toplam 20 Sirozlu vaka ile Tüberküloz Peritonitli 8 vakada Eliza yöntemi ile serum ve asit sıvısı İnterlökin-6 düzeyleri ölçüldü. Spontan Bakteriyel Peritonitli hastalarda antibiyotik tedavisi öncesinde ve sonrasında ölçümler yapıldı.Sonuçlar Mann Whitney U ve Wilcoxon testi ile istatistiksel olarak değerlendirildi. Steril asitli hastalardaki İnterlökin-6 düzeyleri, Spontan Bakteriyel Peritonitli ve Tüberküloz Peritonitli hastalardaki İnterlökin-6 düzeylerine göre istatistiksel çok anlamlı (pO.00001) olarak düşük saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Spontaneous bacterial peritonitis seen among cirrhotic patients with ascites is a complication with high mortality. İt is known that interleukin-6 and other cytokines play an important role in such infections.İn this study, we investigated changes in interleukin-6 levels in patients with spontaneous bacterial peritonitis and tuberculous peritonitis. İnterleukin-6 levels in sera and ascitic fluid were measured in cirrhotic patients of whom 12 have steril ascite and 8 have spontaneous bacterial peritonitis and 8 tubercuous peritonitis patients by ELİSA memod.interleukin-6 levels in serum and ascitic fluid were measured before and after antibiotic treatment in patients with spontaneous bacterial peritonitis.Results were statiscally evaluated by Marm- Whitney U and Wilcoxon tests.