İleri evre pelvik organ proplapsuslu kadınlarda yaşam kalitesi ve cinsel yaşam
Quality of life and sexual life in women with advanced stage pelvic organ prolapse
- Tez No: 444011
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE KIZILKAYA BEJİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, pelvik organ prolapsusu olan kadınların, risk faktörleri açısından değerlendirilmesi ve yaşam kalitesi, cinsel fonksiyon üzerine etkisini belirlemek amacıyla planlandı. Nitel ve nicel araştırma yöntemleri birlikte kullanıldı. Çalışmanın evrenini Eylül 2014-Şubat 2015 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı'na bağlı jinekoloji polikliniğine ve Adana Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi jinekoloji polikliniklerine başvuran kadınlar oluşturdu. Örneklemini ise çalışmanın yapıldığı tarihler arasında jinekoloji polikliniğine başvuran, araştırma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 81 vaka ve 110 kontrol grubu kadın oluşturdu. Veri toplama aracı olarak, tanıtıcı bilgi formu, Pelvik Taban Distres Envanteri- 20 (PFDI-20), Prolapsus Yaşam Kalitesi Ölçeği (P-QOL), Pelvik Organ Prolapsusu / Üriner İnkontinans Cinsel Fonksiyon Sorgulama Formu (PISQ-12), Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (FSFI) kullanıldı. Çalışmanın kalitatif bölümünde, vaka grubundan pelvik organ prolapsusu olan 15 kadın ile yarı yapılandırılmış görüşme formu eşliğinde derinlemesine görüşme yapıldı. Obstetrik faktörler, pelvik taban disfonksiyon şikayetleri, yaşam kalitesi ve cinsel fonksiyon ile ilişkili risk faktörleri olarak belirlendi. Gebelik sayısı azaldıkça POP görülme oranı 1.6 kat azalmakta, doğum sayısı azaldıkça POP görülme oranı 3.5 kat azalmakta, müdahaleli doğumlar POP görülme oranını 2.8 kat arttırmaktadır. Ailede POP öyküsü ve kalp damar hastalığı POP ile ilişkili obstetrik olmayan risk faktörlerdir. Aile POP öyküsü POP görülme riskini 5.8 kat, kalp damar hastalığına olma durumu 5.1 kat artırmaktadır. Vaka grubunda ölçeklerin genel puan ortalaları PTDE-20 için 127.95±40.28, P-QOL için 74.34±23.05, PISQ-12 için 29.68±7.18 ve FSFI için 21.39±4.46'dır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate women with pelvic organ prolapse in terms of the risk factors and identify the effects of pelvic organ prolapse on quality of life and sexual function. The study utilized both qualitative and quantitative research methods. Target population of the study was women who applied to the gynecology polyclinics in Çukurova University Medical Faculty Balcalı Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology, and in Adana Maternity and Children Hospital between September 2014 and February 2015. The participants were 81 case group and 110 control group women who applied to the polyclinics between the dates specified, who met the research criteria and who accepted to participate in the study. The data were collected through Personal Identification Form, Pelvic Floor Distress Inventroy-20 (PFDI-20), Prolapse Quality of Life Scale (P-QOL), Pelvic Organ Prolapse / Urinary Incontinence Sexual Function Questionnaire PISQ-12), and Female Sexual Function Inventory (FSFI). In the qualitative part of the study, 15 women with pelvic organ prolapse in the case group were administered in-depth interviews using a semi-structured interview form. Risk factors associated with quality of life and sexual functions have been identified as obstetric factors and pelvic floor dysfunction complaints. POP prevalence decreases 1.6 times with the decrease in the number of pregnancies; it decreases 3.5 times with the decrease in the number of deliveries; and interventional labors increases POP prevalence 2.8 times. POP history in the family and cardiovascular diseases are the non-obstetric risk factors associated with POP. POP prevalence increases 5.8 times in case of family history, and cardiovascular disease increases it 5.1 times. General mean scores of the scales in the case group were 127.95±40.28 for PTDE-20, 74.34±23.05 for P-QOL, 29.68±7.18 for PISQ-12, and 21.39±4.46 for FSFI. The difference in the general mean scores between the case and control groups was found to be statistically significant (p:0.000). The analysis of the data obtained from the in-depth interviews administered to women with POP revealed the themes for quality of life as pain, femininity body image, social constraints, anxiety/discomfort, and embarrassment. Embarrassments during sexual intercourse, fear, pain, and decrease in sexual attraction. POP causes an increase in pelvic floor dysfunction complaints, negative effects on quality of life, and an increase in sexual dysfunction.