Tiamin ve potasyumun tuz stresinde yetişen mısır bitkisinin gelişme fizyolojisine besin elementinin alımına etkisinin belirlenmesi
The effect of thiamin and potassium on physiological development and element uptake of maize plant grown at salinity stress
  1. Tez No: 444038
  2. Yazar: NURULLAH KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Tarım arazilerinin yanlış kullanılması ve tarım arazilerinin genetik yapıları ile ilgili olarak bazı arazilerde tuzluluk problemleri yaşanmakta buda bitkilerde strese neden olmaktadır. Stres koşullarında bitkilerin gelişimini ve fizyolojik parametrelerinden(fotosentez aktivitesi, döllenme fizyolojisi, hücre zarı geçirgenliği, ozmotik basınç, yaprak su potansiyeli. Klorofil miktarı gibi) aksaklıkların yaşanıp bitkinin sağlıklı bir şekilde gelişmesini etkileyip veriminin düşmesine neden olmaktadır. Bu alanda (100 mM) NaCl uygulanarak oluşturulan tuzlu koşullarında yetiştirilen mısır bitkisine topraktan (200mg/kg ve 300 mg/kg) potasyum uygulandı. Tiamin ise tohumu ekim öncesi 24 saat boyunca (100mg/kg ve 125mg/kg) çözeltisinde bekletilip ekimi gerçekleştirildi. Yapılan bu çalışma doğrultusunda tuz stresinin bitkilerin yaş ve kuru ağırlığı, toplam klorofil, yaprak su potansiyeli, Ca, K, N, P alımı ve fotosentez miktarında düşüş gösterirken, osmotik basınç, hücre zarı geçirgenliği, prolin miktarı ve Na alımında artış meydana getirdi. Mısır bitkisine topraktan uygulanan potasyum ile birlikte yaş ağırlık, kuru ağırlık, fotosentez verimi, toplam klorofil, yaprak su potansiyeli ve N, P, K, Ca miktarlarında tuz stresinin oluşturmuş olduğu olumsuzluklar kısmen iyileştirildi. Ancak farklı uygulamalar arasındaki istatistik fark önemsiz bulundu. Mısır bitkisine tohumdan yapılan tiamin uygulaması ile birlikte yaş ağırlık, kuru ağırlık, fotosentez verimi, toplam klorofil, yaprak su potansiyeli ve N, P,K, Ca miktarlarında tuz stresinin oluşturmuş olduğu olumsuzluklar kısmen iyileştirildi. Ancak farklı uygulamalar arasındaki istatistik fark önemsiz bulundu.
Özet (Çeviri)
Due to misuseof agricultural landand thenaturalstructureof the agriculturalland, salinityproblem is occurred in someareas so this causes stress in plants. Stressconditions causes negative effects on the development ofthe plantand somephysiological parameters such as photosyntheticactivity, fertilization, physiology, cell membrane permeability, osmotic pressure, leaf water potential and chlorophyll content. To reducethenegative effectsof salinity stresson plants, additional 200mg/kg and 300mg /kg Kwere applied to maize plant grown at soil containing 100 mM NaCl. Furthermore, in thiamin experiment, seeds of maize were soaked 24 h in 100 and 125 mg/l thiamin solution. According tostudiesresults, salt stress reduced fresh and dry weightsof the plants, total chlorophyll, leaf water potential, photosynthesis activity, Ca, P, K and N content, but increased osmotic pressure, cell membrane permeability and Nauptake. The supplementary K to the soil containing 100 mM NaCl improved the parameters tested. Furthermore, seed application of thiamin reduced the negetive effects of salinity on tested parameters.