İnsansız hava aracı ile pamuk bitkisinin gelişim sürecindeki değişimlerin izlenmesi ve değerlendirilmesi
Detecting and evaluation of the cotton plant in the growing period by using the unmanned aerial vehicle
- Tez No: 444048
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
İnsansız hava araçları günümüzde savunma ve güvenlik alanında öncelikli olarak gelmektedir. Bu araçların günümüzde taşımacılık, tarım ve imalat sanayisi başta olmak üzere pek çok alanda kullanım olanakları bulunmaktadır. İnsansız hava aracının tarımsal kullanım amacı, tarımda sürdürülebirliği sağlamak, yeni yöntemlerle tarımı desteklemektir. İnsansız hava araçlarının kullanım alanlarının yaygınlaştırılması ile tarımsal üretimi en verimli şekilde yerine getirmek kaliteli üretim yapmak ve gelecek kuşaklara sağlıklı ürünler sunma olanağı elde edilmiş olacaktır. Bu araştırmada özellikle bir pamuk tarlasından, insansız hava aracı ile kamera ile havadan görüntü alınarak bitki gelişiminin gözlenmesi, yabancı otların varlığı ve tarlada ekilmemiş alanlar veya ekim yapıldığı halde çıkış olmayan bölgelerin tespit edilmesi hedeflenmiştir. Özellikle engebeli, ulaşılması zor alanlara ve büyük arazilere gözlem kolaylığı sağlanarak ürünün homojen dağılım oranı elde edilmesi yolunda büyük bir adım atılmıştır. Böylelikle tarımda tarlanın her noktasının incelenmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Unmanned aerial vehicles are mostly used in of defense and security applications. However, in the near future. We can see they can be used in many areas including agriculture and manufacturing. The purpose of unmanned aircraft usage in agriculture, to ensure continuation of cooperation in agriculture and to develop agriculture with new methods. The use of unmanned aerial vehicles in the most efficient way to handle our expanding agricultural land in a new era initiated, to production, to give future generations a healthy lifestyle. Especially in a cotton field in this research, we aimed to identify the area of field with unmanned aerial vehicle by remote and aerial image based on the observation of plant growth the presence of weeds and fields in fallow fields or sowing even though the output untreated. Especially for observe difficult reach areas and allows examination of providing great ease of transportation. Thus, agriculture in a comfortable, reliable, and is provided examination of each point of the field.