İkinci ürün soya (Glycine max L.) tarımında farklı sıra arası ve azot dozlarının verim ve verim unsurlarına etkisi
Effect of different row spacing and nitrogen level on the yield and yield components of second crop soybean (Glycine max L.) cultivation
- Tez No: 444053
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATİLLA GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma, Harran Ovası koşullarında ikinci ürün soya (Glycine max L.) tarımında farklı sıra arası mesafeleri (45 cm, 55 cm ve 65 cm) ve azot dozlarının (0 kg/da, 6 kg/da, 9 kg/da, 12 kg/da, 15 kg/da ) verim ve bazı verim unsurları üzerine etkisini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Çalışma Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Eyyübiye Kampusu deneme alanında 2013 yılı yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Çalışma bölünmüş parseller deneme deseninde 3 tekrarlamalı olarak; ana parsellerde azot dozu, alt parsellerde ise sıra arası mesafesi olacak şekilde yapılmıştır. Ekimden önce dekara 10 kg triple süper fosfat gübresi uygulanmıştır. Denemede Adasoy soya çeşidi kullanılmıştır. Ekim 25 Haziran 2013 tarihinde yapılmıştır. Araştırma Sonucunda; soyada tohum veriminin 270.09 kg/da ile 355.37 kg/da arasında değiştiği saptanmıştır. Bitki sıklığı ve azot dozlarının artması; bitki boyunu, ilk bakla yüksekliğini, hasat indeksini ve tohum verimini artırırken; dal sayısını, bitkide bakla sayısını ve 1000 tohum ağırlığını azaltmıştır. Azot ise tüm komponentleri artırıcı yönde etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The this study was planned to research the effect of soybean agriculture, the second product in Harran plain conditions, on different row spacing (45 cm, 55 cm, 65 cm) and the effect of nitrogen dosage ( 0 kg, 6 kg/da, 9 kg/da, 12 kg/da, 15 kg/da ) on fertilization and some fertilization items. The study has been done in Harran University, Agricultural Faculty, Eyyubiye Campus experimental area in 2013 growing season. The study has been done on parceled patterns three times; the nitrogen dosage will be on the main parcel and there will be a distance between rows. Before planting, the super phosphate was applied with 10 kg da/da P205 for each decare. The Adasoy soya was used in this experiment. It has been done in 25 June 2013. As the result of the study, it has been determined that the fertility of soya seed changes between 270.09 kg/da and 355.37 kg/da. The plant frequency and the increase of nitrogen dosage increased; the plant height, first pod height, harvest index and the seed yield; but decrease number of branches, the number of pod, and 1000 seeds weight. On the other hand. the nitrogen increased all the components.