Antepfıstığı ağaçlarında Candidatus Phytoplasma solani hastalığının örnekleme zamanının belirlenmesi
Detection of sampling time Candidatus phytoplasma solani disease on Pistachio trees
  1. Tez No: 444085
  2. Yazar: HAVVA GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERTUĞRUL GÜLDÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Antepfıstığı (Pistacia vera) ağaçlarında sararma simptomu ile baĢlayan ve yaprak damarları arasında kuruma, yaprak boyutlarında küçülme biçiminde ortaya çıkan hastalık 2014 yılında Candidatus Phytoplasma solani olarak karekterize edilmiĢtir. Antepfıstığı ağaçlarında saptanan bu hastalığın yılın hangi ayında ve ağaçların hangi yönünden örneklemesinin yapılacağı bilinmemektedir. AraĢtırmada 10-20 yaĢlarında hastalıkla bulaĢık dört ağaç seçilmiĢtir. Hastalıkla bulaĢık ağaçların dört farklı yönünden ayda bir olmak üzere alınan örnekler R16F1/R0 üniversal primer çifti ile direktt, R16F2n/R2 primerleri ile nested PZR iĢlemine tabi tutulmuĢtur. Pozitif sonuçlar Temmuz ayından itibaren elde edilmeye baĢlanmıĢtır. AraĢtırma sonucuna göre Eylül ve Kasım ayları arasında yapılan örnek alımı bu patojenin saptanmasında en iyi örnekleme zamanı olarak tespit edilmiĢtir.
Özet (Çeviri)
A disease that starting with yellowing symptom then emerging scorch between leaf veins and reduction of leaf size of the pistachio trees was characterised as Candidatus Phytoplasma solani in 2014. It is not known sampling time in which month of year and sampling direction of the disease detected on pistachio trees. In this work four trees aged 10-20 years and infected by the disease were selected. Samples collected monthly from four direction of infected trees were subjected direct PCR with R16F1/R0 universal primers and nested PCR with R16F2n/R2 primers. Positive results were obtained in the beginning of july. According to results of the studyit is detected as the best sampling time between september and november.