Akdeniz geçit kuşağında değişik dönemlerde olgunlaşan bazı elma çeşitlerinin performanslarının belirlenmesi
Determination of performance in some apple varieties at different maturation periods in the Mediterranean transitional zone
  1. Tez No: 444099
  2. Yazar: MUSTAFA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Elma, dünyada farklı ekolojilerde ve oldukça geniş bir alanda yetiştiriciliği yapılan bir ılıman iklim meyvesidir. Ancak; her ekoloji için uygun çeşitlerin belirlenmesinde, bu çeşitlere ait performansların incelenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, Akdeniz geçit kuşağında yetiştirilen ve değişik dönemlerde olgunlaşan bazı elma çeşitlerinin performanslarının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada, Bahçe (Osmaniye) ilçesi koşullarında 2012-2013 yıllarında 4 yaşındaki Mondial Gala, Fuji ve Scarlet Spur çeşitlerinde bazı fenolojik, pomolojik, verim ve kalite özellikleri incelenmiştir. Araştırma sonucuna göre çeşitlerdeki tam çiçeklenme nisan ayı içerisinde, olgunlaşma ise 11 Ağustos (Mondial Gala) ile 5 Ekim (Fuji) tarihleri arasında meydana gelmiştir. Çeşitlerdeki meyve ağırlığı 137.50 g (Scarlet Spur) - 217.30 g (Fuji), meyve boyu 61.65 mm (Mondial Gala) - 71.03 mm (Scarlet Spur), meyve çapı 66.57 mm (Scarlet Spur) - 80.67 mm (Fuji), çekirdek sayısı 6.33 adet (Scarlet Spur) - 8.90 adet (Fuji) arasında değişim göstermiştir. Elma çeşitlerinde meyvedeki suda çözünebilir kuru madde miktarı % 13.50 (Scarlet Spur) - % 15.17 (Mondial Gala), titre edilebilir asit miktarı % 0.23 (Scarlet Spur) - % 0.40 (Fuji), pH düzeyi 3.98 (Scarlet Spur) - 4.50 (Fuji), indirgen şeker kapsamı % 8.93 (Scarlet Spur) - % 10.17 (Fuji), toplam şeker düzeyi % 12.08 (Scarlet Spur) – % 13.87 (Fuji) ve toplam fenol içerikleri ise 113.40 mg/100 g (Scarlet Spur) - % 148.40 mg/100 g (Fuji) arasında yer almıştır. Diğer taraftan, üç elma çeşidindeki gövde kesit alanının 13.20 cm2 (Mondial Gala) – 22.67 cm2 (Fuji), ağaç başına verimin 4.92 kg/ağaç (Scarlet Spur) – 9.32 kg/ağaç (Fuji), etkili verimin 0.28 kg/cm2 (Scarlet Spur) – 0.66 kg/cm2 (Fuji) ve birim alana düşen verimin ise 1 641 kg/da (Scarlet Spur) – 3 106 kg/da (Fuji) arasında değişim gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Apple is a temperate climate fruit grown in different ecology and a wide range of area. However, to determine the suitable variety for every ecology, it is of great importance to investigate the performance of these varieties. This study was carried out in order to determine the performance of some apple varieties grown in Mediterranean Transitional Zone maturation in different periods. In this study, some phenological, pomological, yield and quality characteristics of Mondial Gala, Fuji and Scarlet Spur varieties were studied under Bahçe (Osmaniye) district conditions in 2012-2013 years. According to the results, full bloom curred in April, ripening on 11th of August (Mondial Gala) and 5 tober (Fuji). Fruit weights in ranged between 137.50 g (Scarlet Spur) - 217.30 g (Fuji), fruit size 61.65 mm (Mondial Gala) - 71.03 mm (Scarlet Spur), fruit diameter 66.57 mm (Scarlet Spur) - 80.67 mm (Fuji), seed number 6.33 (Scarlet Spur) - 8.90 (Fuji). Total soluble solids in apple varieties appeared as 13.50% (Scarlet Spur) - % 15.17 (Mondial Gala), the amount of titratable acidity % 0.23 (Scarlet Spur) - % 0.40 (Fuji), pH of 3.98 (Scarlet Spur) - 4.50 (Fuji ), reducing sugar content % 8.93 (Scarlet Spur) - % 10.17 (Fuji), total sugar level % 12.08 (Scarlet Spur) - % 13.87 (Fuji) and the total phenol content 113.40 mg/100 g (Scarlet Spur) - % 148.40 mg/100 g (Fuji). On the other hand, the trunk cross-sectional area in three apple varieties was found to vary between 13.20 cm2 (Mondial Gala) - 22.67 cm2 (Fuji), yield per tree 4.92 kg/tree (Scarlet Spur) – 9.32 kg/tree (Fuji), the yield efficiency 0.28 kg/cm2 (Scarlet Spur ) - 0.66 kg/cm2 (Fuji) and the yield per unit area 1 641 kg/da (Scarlet Spur) - 3 106 kg/da (Fuji).