Şanlıurfa yöresinde bazı yer örtücü bitkilerin araştırılması
General properties of some areas ground cover plants in Şanlıurfa region
- Tez No: 444098
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma 2014-2015 yılları arasında C7 karesinde yer alan Şanlıurfa ve yakın çevresinde bitkilerin, floristik özelliklerini, tehlike sınıflarını ve yerörtücü bitkileri saptamak amacıyla yapılmıştır. Alandan yaklaşık olarak 150 bitki örneklerinin değerlendirmesi ile 28 familyadan 96 cins 121 tür ve tür altı seviyesinde takson saptanmıştır. Tesbit edilen bitkilerin 2'si ülkemiz için endemiktir. İhtiva ettikleri takson sayısına göre, çalışma alanındaki büyük familyalar Poaceae 35 Fabaceae18, Asteraceae 11, lamiaceae 5, Brassicaceae 5, Euphobiaceae4, Malvaceae 4 ve Solanaceae 3 taksondır. .Araştırma alanında fitocoğrafik elemanların dağılımı şöyledir; İran-turan 12, Avrupa- Sibirya 7, Akdeniz 6, Kozmopolit 4 ve 91 taksonun fitocoğrafik bölgesi bilinmemektedir. Bu araştırmada 85 takson yerörtücü bitki olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out todetermine the plants; floristic properties, classification of under endangered and ground cover plants of Şanlıurfa and environs Which is studied in squares C7 in 2014-2015. Approximately 150 plant specimens were collected from the area. At theend of thestudy, 121 taxa (at specific and infraspecific ranks) belonging to 28 families and 96 genera were identified. The number of endemic taxa to Turkey is to 2.The largest families according to the taxon number in the research area are follow; Poaceae 35, Fabaceae 18, Asteraceae 11, lamiaceae 5, Brassicaceae 5, Euphobiaceae 4, Malvaceae 4 and Solanaceae 3. Thphytogeographic elements are represented in the research area are follow; İrano-Turanian 12, Euro-Siberian 7, Mediterranean 6, Cozmopolitan 4 and the phytogeographic region of taxa 91 are unknown. Inthisresearch 85, taxon ground cover plants from area have been reported.