Harran ovasında tamamlayıcı sulamanın arpada verime etkisi
Effect of supplementary irrigation on barley yield in Harran plain
  1. Tez No: 444117
  2. Yazar: NİDA YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ FUAT TARI, PROF. DR. FATİH MEHMET KIZILOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma, Harran Ovası koşullarında 2013 yılında kışlık ürün arpa için en uygun tamamlayıcı sulama programını geliştirmek amacıyla yürütülmüştür. Yetişme mevsimi boyunca bitkinin fenolojik gelişme dönemleri göz önüne alınarak yapılan sulamaların, arpada verim, verim bileşenleri ve kaliteüzerine etkileriirdelenmiştir. Araştırmada sulama programı bitkinin büyüme dönemleri olarak üç farklı büyüme dönemi dikkate alınarak (sapa kalkma, başaklanma ve süt olum) 9 farklı sulama programı uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, tam sulanan konunun sulama suyu gereksinimi 289 mm, su tüketimi 514.1 mm ve verimi 569kg da-1 olmuştur. Sapa kalkma, başaklanma ve süt olum dönemleri yapılan tamamlayıcı sulama en yüksek verimi vermiştir. Yetişme dönemi boyunca bir defa sulanan konulardan en yüksek verim sadece başaklanma dönemi sulanan konudan elde edilmiştir. Bu konudan elde edilen verim 361 kg da-1'dır. Yetişme dönemi boyunca iki defa sulanan konulardan en yüksek verim ise başaklanma ve süt olum dönemleri sulanan konulardan elde edilmiştir. Bu konudan elde edilen verim 458 kg da-1'dır. Deneme konularının bin dane ağırlıkları 38.3g ile 48.2 g arasında, su kullanım randımanları 0.7 kg m -3ile 1.1 kg m -3arasında sulama suyu kullanım randımanları ise 0.3 kg m -3ile 1.6 kg m -3arasında değişmiştir. Deneme konularının protein içerikleri %9.4 ile %11.1 arasında selüloz oranları % 6.1 ile %7.2 arasında yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Thisresearch has beenconducted in 2013, oncondition of Harran Plainto be abletodevelopthemostconvenientirrigation program forthewinterweightbarley. Through thecultivationseason, it has beenconductedforpurpose of determiningtheeffects of theappliedirrigationconsideringphenologicalimprovementperiodof theplant on theefficiency, efficiencycomponents of barleyandquality,Intheresearch, nine differentirrigation programhas beenimplemented, consideringthreestageofgrowthseason (such as, bolting, earingandmilkstage). Intheend of theresearch, fullyirrigatedtreatmentrequired 289 mm water, consumed 514.1 mm waterandyielded 569 kgda-1Supplementaryirrigation had giventhemostefficientyieldthroughthebolting, earingandmilkstageperiods. Through thegrowthseason of theone time irrigatedplants, maximumyield has beenobtainedonlyduringtheearingperiod. Yieldof thistreatmentplants 361 kgda-1throughthegrowthseason of thetwotimesirrigatedtreatment, maximumyield has beenobtainedonlyduringtheearingandmilkstageperiods. Yield of thisteatmentwas458 kgda-1perdecareas well. Values of the 1000 density of particles of thetrialtreatmentsarechangingbetweenthe38.3g-48.2g, yield of waterrequirement is between 0.7 kg m-3 – 1.1 kg m-3, yield ofwaterconsumptionis 0.3 kg m-3 – 1.6 kg m-3. Values of the protein ingredients ofparticles of thetrialtreatmentsarechangingbetweenthe %9.4- %11.1, celluloseportionsarebetween %6.1- %7.2.