Adana ilinin herpetofaunası
Herpetofauna of Adana province
  1. Tez No: 444126
  2. Yazar: BURHAN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKSAL SEZEN, DOÇ. DR. MEHMET ZÜLFÜ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Adana ili 35-38 kuzey enlemleri ile 34-46 doğu boylamları arasında yer alır. Güneyinde Akdeniz kıyıları, kuzeyinde Toros Dağları bulunan, 0 ile 3700 metre arasında farklı yükseklik ve habitatlara sahip bir ilimizdir. Farklı yer şekilleri ve farklı iklim özelliklerine sahip olması, tür çeşitliliğini artırmıştır. Bu çalışma ile Adana ilinde dağılış gösteren kurbağa ve sürüngen türlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Proje kapsamında, Eylül 2013 ile Haziran 2014 tarihleri arasında toplam 34 günlük arazi çalışması gerçekleştirilmiştir. Arazi çalışmaları ilin genelini kapsayan 1/25000 ölçekli 106 paftanın her birinde en az bir arazi çalışması gerçekleştirilerek tamamlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda Adana ilinde dağılış gösteren üç familyaya (Ranidae, Hylidae, Bufonidae) ait 4 kuyruksuz kurbağa türü (Pelophylax ridibundus, Bufotes variabilis, Rana macrocnemis ve Hyla savignyi), Salamandridae familyasına ait 2 kuyruklu kurbağa türü (Salamandra infraimmaculata, Ommatotriton vittatus), beş familyaya (Testudinidae, Trionychidae, Emydidae, Geomydidae ve Cheloniidae) ait 6 kaplumbağa türü (Testudo greaca, Trionyx triunguis, Emys orbicularis, Mauremys rivulata, Chelonia mydas ve Caretta caretta), 7 familyaya ait (Gekkonidae, Agamidae, Scincidae, Lacertidae, Chamaeleonidae, Anguidae, Amphisbaenidae) 18 kertenkele türü (Mediodactylus heterocercum, M. kotschyi, Stelagama stellio, Chamaeleo chamaeleon, Pseudopus apodus, Ablepharus budaki, A. chernovi, Chalcides ocellatus, Trachylepis aurata, T. vittata, Eumeces schneideri, Acanthodactylus schreiberi, Anatololacerta danfordi, Ophisops elegans, Apathya cappadocica, Lacerta media, Phoenicolacerta laevis, ve Blanus strauchi) ve dört familyaya ait (Typhlopidae, Colubridae, Boidae ve Viperidae) 19 yılan türü (Typhlops vermicularis, Eryx jaculus, Dolichophis jugularis, D. caspius, Eirenis barani, E. levantinus, E. aurolineatus, E. lineomaculatus, E. modestus, Platyceps najadum, P. collaris, Hemorrhois nummifer, H. ravergieri, Elaphe sauromates, Natrix tessellata, N. natrix, Malpolon insignitus, Telescopus fallax, Zamenis hohenackeri ve Macrovipera lebetina) olmak üzere toplam 49 farklı kurbağa ve sürüngen türü tespit edilmiştir. Literatür kayıtlarında tespit edilen Neurergus strauchii, Pelobates syriacus, Anatololacerta oertzeni, Darevskia valentini Eirenis decemlineatus, E. eiselti, E. lineomaculatus, Rhynchocalamus melanocephalus türleri ise bulunamamışlardır. Arazi çalışmaları ve litaratür kayıtları ile 21 familyaya ait 57 kurbağa ve sürüngen türü belirlenmiştir. Bu çalışma ile Adana ilinin kurbağa ve sürüngen türleri belirlenmiş ve türlere ait bazı biyolojik ve ekolojik özellikler belirlenmiştir. Ayrıca bazı türlere ait tehditler ve önlemler belirlenerek ülkemiz biyoçeşitliliğinin belirlenmesi ve korunmasına katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Adana Province, is located between 35-38 North latitudes and 34-46 East longitudes. The South of it Mediterranean coast, Taurus mountains in the North, has an altitude of 0- 3700 m and different habitats. Having different geographical formations and climatic conditions increase biodiversity. It is aimed to determine the species of Amphibians and Reptiles of Adana province with the study. 34-day field study carried out within the Project between September 2013 and June 2014. Field studies have been completed by performing at least one field study in each of the 1/25000 scaled 106 sheets, covering the whole of the province. The results of studies 4 anuran species (Pelophylax ridibundus, Bufotes variabilis, Rana macrocnemis and Hyla savignyi) belonging to three families (Ranidae, Hylidae, Bufonidae), 2 urodela species (Salamandra infraimmaculata, Ommatotriton vittatus) from family of Salamandridae, 6 turtles species (Testudo greaca, Trionyx triunguis, Emys orbicularis, Mauremys rivulata, Chelonia mydas and Caretta caretta) from five families (Testudinidae, Trionychidae, Emydidae, Geomydidae and Cheloniidae), 18 lizard species (Mediodactylus heterocercum, M. kotschyi, Stelagama stellio, Chamaeleo chamaeleon, Pseudopus apodus, Ablepharus budaki, A. chernovi, Chalcides ocellatus, Trachylepis aurata, T. vittata, Eumeces schneideri, Acanthodactylus schreiberi, Anatololacerta danfordi, Ophisops elegans, Apathya cappadocica, Lacerta media, Phoenicolacerta laevis, and Blanus strauchi) belongs to 7 families (Gekkonidae, Agamidae, Scincidae, Lacertidae, Chamaeleonidae, Anguidae, Amphisbaenidae), 19 snakes species (Typhlops vermicularis, Eryx jaculus, Dolichophis jugularis, D. caspius, Eirenis barani, E. levantinus, E. aurolineatus, E. lineomaculatus, E. modestus, Platyceps najadum, P. collaris, Hemorrhois nummifer, H. ravergieri, Elaphe sauromates, Natrix tessellata, N. natrix, Malpolon insignitus, Telescopus fallax, Zamenis hohenackeri,and Macrovipera lebetina) belongs to 4 families (Typhlopidae, Colubridae, Boidae and Viperidae), with a total of 49 different species of amphibians and reptiles, showing distribution in Adana, were identified. However, the species of Neurergus strauchii, Pelobates syriacus, Anatololacerta oertzeni, Darevskia valentini, Eirenis decemlineatus, E. eiselti, E. lineomaculatus, Rhynchocalamus melanocephalus, given in the literature records, could not be found. Field survey and with literatüre 57 frog and reptile species belongs to 21 familias has been identified. With this study, amphibian and reptile species of Adana have been identified and some biological and ecological characteristics of the species determined. In addition, the threats and precaution that affects some species were determined thereby the study contributed to the identification and protection of biodiversity of our country.