Adana ilinin sıcaklık verilerinin stokastik ve olasılık yöntemlerle incelenmesi
- Tez No: 33973
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM TÜLÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Meteoroloji, Ziraat, Meteorology, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Adana Meteoroloji istasyonu uzun yıllık günlük maksimum, ortalama ve minimum sıcaklık değerleri zaman serisi kavramı içinde gidiş (trend), periyodik ve stokastik bileşenleri incelenmiştir. Gidiş (Trend) bileşeninin analizinde dönen nokta ve kendall sıra korelasyon testleri, periyodik bileşende varyans ile fourier analizleri ve stokastik bileşende ikinci derece markov zinciri çalışması yapılmıştır. Bu kışımın sonunda periyodik bileşenli deterministik ve stokastik yapıda bir denklem elde edilmiştir. Daha sonra, oluşturulan modelle üretilen verilerin farklı olasılık dağılım yöntemleri ile frekans (olasılık) analizleri yapılmış, uygunluk testleri yapılmış ve uygun frekans dağılımları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Trend, periodic and stochastic components of the long- term daily maximum, minimum and mean values of temperature obtained from Adana meteorological station have been analysed using time series concept. Trend component analysis was tested using turning point and kendall rank correlation tests, Fourier analysis for the periodic components and a second order markov chain model for studying the stochastic component. As a result, the developed model comprised of periodic-deteministic process and a stochastic component. The data generated through fitting the developed model were subjected to frequency (probability) analysis, goodness-of- fit tests and best fitted distributions.