Humik asit uygulamalarının mısır bitkisinin (Zea mays L. indentata) verim ve verim karakterleri üzerine etkisi
Effect of humic acid applications to yield and yield characteristic of corn plant (Zea mays L. indentata)
  1. Tez No: 444128
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖKTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, Harran Ovası 2. ürün koşullarında tohuma ve toprağa uygulanan farklı dozlardaki humik asitin, mısır (Zea mays indendata L.) bitkisinin verim ve verim unsurları üzerine etkisini belirlemek amacıyla, 2012 yılında, Harran Üniversitesi Eyyübiye Kampüsü Ziraat Fakültesi deneme alanında yürütülmüştür. Çalışma, toprağa ve tohuma olmak üzere iki ayrı deneme halinde, Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Topraktan uygulamada Humik asit dozları 0 (kontrol), 100, 200, 300, 400, 500, 600, 700, 800, 900, 1000 ve 1200 ml HA/da şeklinde oluşturulmuştur. Belirtilen humik asit dozları ekim öncesi toprak yüzeyine pülverize edilerek toprağa karıştırılmıştır. Tohuma humik asit uygulamasında ise 0 (kontrol), %2.5, %5, %7.5, %10, ve %12 humik asit konsantrasyonları ekimden önce tohumlara uygulanmıştır. Bitkisel materyal olarak Motril hibrit mısır çeşidi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; tohuma ve toprağa uygulanan farklı dozlardaki humik asidin incelenen özelliklerde farklılık oluşturduğu görülmüştür. Toprağa humik asit uygulamasında; bitkideki yaprak sayısında artış olduğu, bitki boyu, sap kalınlığı, koçan boyu, koçan kalınlığı ve tane veriminde kontrol uygulamasından itibaren değerlerin arttığı, 700 ml HA/da uygulamasında en yüksek değere ulaşıldığı belirlenmiştir. Tohuma humik asit uygulamasında; ilk koçan yüksekliğinde kontrol uygulamasından itibaren azalış olduğu, bitki boyu, sap kalınlığı, Bitkide koçan sayısı, koçan kalınlığı ve tane veriminde kontrol uygulamasından itibaren değerlerin arttığı, en yüksek değerlere % 7.5 humik asit uygulamasında ulaşıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determination of seed and soil treated humic acid effects to yield and yield characteristics of corn plant (Zea mays indendata L.) as grown second crop in Harran plain conditions. Study was set up according to randomized complete experimental design with 3 replicates for soil and seed applications as separately. Humic acid dosages was 0 (control), 100, 200, 300, 400, 500, 600, 700, 800, 900, 1000 and 1200 ml HA/da for soil applications. Humic acid was pulverized to soil surface and mixed. Humic acid seed application was 0 (control), %2.5, %5, %7.5, %10, and %12. Humic acid consantration to seed before sowing. Motril hybrid corn variety will be used as a plant material. As a result of research; differences were seen with seed and soil humic acid applications in all tested characteristics. Leaf number in plant increased with humic acid application to soil. Plant height, stem diameter, ear diameter and grain yield increased with humic acid application. The highest values were obtained from 700 ml HA/da application. Height of first ear decreased with seed humic acid application. Plant height, stem diameter, ear number in plant, ear diameter and grain yield increased with humic acid application. The highest values were found in % 7.5 humic acid applications.