Sistemik lupus eritematozusda lupus aktivite indeksi ile prolaktin arasındaki ilişki
Lupus activity index and basal prolactin levels in systemic lupus erythematosus
- Tez No: 44416
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL HAKKI KOÇAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Bu çalışmada, SLE'lu hastalarda prolaktin bazal serum düzeyleri ölçüldü. Hastalık aktivite indeksi ile arasında belirgin bir ilişki bulunup bulunmadığı araştırıldı. Çalışmada yaş ortalaması 37 (20-54) olan 23 SLE 'lu hasta (2 Erkek, 21 Kadın), yaş ortalaması 38 (18-58) olan 23 sağlıklı kişi (2 Erkek, 21 Kadın) kontrol grubu olarak çalışıldı. Hastalardan 15' i aktif dönemde 8' i ise remisyonda idi. Aktif dönemde olan hastalardan 6 tanesi (1 Erkek, 5 Kadın) hiperprolaktinemiliydi ve bunların lupus aktivite indeksi 10 puanın üzerinde idi. Hiperprolaktinemili hastaların hepsi prednizolon + NSAID, 2 tanesi ayrıca klorokin kullanıyordu. Bu hastaların (3'ü perikardit, l'i nefrotik sendrom, l'i merkezi sinir sistem tutulumu, l'i plörezi) hepsinde organ tutulumu mevcuttu, ve üç hasta menopoz döneminde, 2 hasta steroide bağlı sekonder amenoreli idi. Çalışma grubundaki aktif hastaların prolaktin düzeyleri (18.11±24.64 ng/ml) kontrol grubundan (5.75±2.67 ng/ml) anlamlı olarak yüksekti (p0.05),10 puan üzerinde olan hastaların prolaktin düzeyleri kontrollerden anlamlı olarak yüksekti (pO.001). Hastaların prolaktin düzeyleri ile hastalık aktivite indeksi arasında anlamlı ilişki vardı (r=0.6360, p=0.001). Sonuç olarak lupus aktivite indeksine göre aktif hastalığı olan hastalarda bazal serum prolaktin düzeyi yüksek bulunmuştur. Prolaktin düzeyleri ile hastalık aktivite indeksi arasında belirgin uyum vardır. SLE patogenezinde prolaktinin rolünü açıklamak, prolaktini aktivite kriteri olarak değerlendirebilmek ve anılan konularda kesin yargılara varmak için daha geniş hasta gruplarında prolaktinin yanmda seks steroidlerinin, lenfosit alt gruplarının otokrin salgılarının, IFN-y, TNF-a, IL-6, IL-l'in, platelet aktivatör faktörün ve substans-P düzeylerinin izlendiği çalışmalara gerek vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Lupus Activity Index and Basal Prolactin Levels in Systemic Lupus Erythematosus In this study, basal serum prolactin levels were measured in patients with SLE, m order to investigate whether there is a distinct correlation between basal serum prolactin levels and activity index of the disease. Twenty-three patients with SLE (2 males and 21 females), and 23 healthy subjects (2 males and 21 females) were introduced into this study and the mean age was 37 (range 20 to 54) and 38 (range 18 to 58) for the patients and controls, respectively. Fifteen of the patients were in the active period of the disease and 8 were in remission. Six (1 male, 5 females) patients in active period were hyperprolactinemic and their lupus activity index scores were above 10. While hyperprolactinemic patients were receiving prednisolone+NSAIDs, two of them were also taking chloroquine. All of these patients had organ involvement (3 pericarditis, 1 nephrotic syndrome, 1 central nervous system involvement, 1 pleurisy), three of them were at menopausal period and two patients had amenorrhea secondary to steroids. Mean prolactin level of the patients with active stage were significantly higher than that of the controls (18.11+24.64 ng/ml vs. 5.75+2.67 ng/ml, p05). A significant correlation was noted between prolactin levels and lupus activity index of the patients (r=0.6360, p=0.001). In conclusion, basal prolactin levels were noted to be high in patients with.., higher lupus activity index, and there was a statistically significant correlation between prolactin levels and disease activity index. It is suggested that further studies should be performed including the analyses of sex steroids, autocrine excretions of lymphocyte subgroups, IFN-y, TNF-a, EL-6, DL-1, platelet activating factor and substance P levels in larger patient populations in addition to prolactin levels to explain the exact role of prolactin in the pathogenesis of SLE and to ascertain its' usefulness in SLE as a disease activity criterion. 28