Hemodiyalize giren kronik renal yetmezlikli hastalarda lipoprotein (a) düzeyleri
Lp (a) levels in hemodialysis patients with chronic renal failure
- Tez No: 44415
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL HAKKI KOÇAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nefroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nephrology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Lp (a), son zamanlarda koroner kalp hastalığı yönünden bağımsız bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Lp (a) fibrinolizi inhibe edebilir ve ve aterosklerotik lezyonlarda birikebilir. Hemodializli hastalarda, aterosklerotik kardiovasküler komplikasyonlann riskinde artma vardır. Lp (a) nın hemodializli hastalardaki ateroskleroz gelişimine katkısı olup olmadığım araştırmak amacıyla, hemodializli hastaların ve sağlıklı kontrollerin serumlarında Lp (a) düzeylerini karşılaştırdık. Lp (a) düzeyleri 40 hemodializli hastada ve 40 sağlıklı kontrollerde ölçüldü. Lp (a) düzeyleri, enzim immunoassay yöntemi (ELİSA) kullanılarak ölçüldü. Hemodializli hastalardaki Lp (a) düzeyleri (ortalama ± SS, 21.2 ± 1.3 mg/dl) kontrol grubundan (11.2 ±0.9 mg/dl) anlamlı olarak daha yüksekti. Lp (a) ile kolesterol, trigliserit, HDL ve LDL kolesterol arasında ilişki yoktu. Sonuç olarak, ortalama serum Lp (a) düzeyi, hemodializli hastalarda daha yüksek olmaya meyillidir. Lp (a), hemodializli hastalar da ateroskleroz gelişimine katkıda bulunabilir. Bununla birlikte onun metabolik regülasyonunu ve aterosklerotik hastalıklardaki rolünü tanımlamak için ileri çalışmalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Lp (a) Levels In Hemodialysis Patients with Chronic Renal Failure. Lp (a) has recently been recognized to be an independent risk factor for coronary heart disease. Lp (a) may inhibit fibrinolysis, and is deposited in atherosclerotic lesions. Patients undergoing hemodialysis have an increased risk of atherosclerotic cardiovascular complications. In order to examine whether Lp (a) may contribute to atherogenesis in hemodialysis patients.we compared Lp (a) levels in the serum of hemodialysis Patients with chronic renal failure and healthy controls. Lp (a) levels were measured in 40 hemodialysis patients and in 40 healthy controls, with enzym immunoassay method (ELÎSA). Hemodialysis patients had significantly higher Lp (a) levels (mean, ±, SD 21.2 ± 1.3 mg/dl) compared with healthy control group (mean, 11.2 ± 0.9 mg/dl). Lp (a) didn't correlate with the levels of cholesterol, triglyceride, HDL cholesterol, and LDL cholesterol. In conclusion, the mean serum level of Lp (a) tended to be higher in the hemodialysis patients than the healthy controls. Although Lp (a) may contribute to atherosclerosis in hemodialysis patients, further studies are needed to define the metabolic regulation of Lp (a) and its role in atherosclerotic disease. 24