Devlet ormanlarında verilen maden izinlerinin hukuksal açıdan incelenmesi (Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü örneği)
Analysis of the legal perspective of mining permits in the state forest (the example of Eskişehir Regional Forest Directorate)
  1. Tez No: 444161
  2. Yazar: ALİ OSMAN SEZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKÇE GENÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içinde yer alan önemli maden yataklarının, maden işletmecisine tahsis edilmesinin hukuksal yönü ve orman arazilerinde madencilik faaliyeti yapılabilmesi için alınması gereken izin ve belgeler incelenmiştir. Öncelikle madencilik ve ormancılık kavramları, ormanların fonksiyonları ve amaçları ile ilgili genel bilgiler verilmiş olup, daha sonra Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içinde yer alan ormanlık alanlarda geçmişte yapılan ve halen devam eden madencilik çalışmalarının hukuksal boyutları ortaya konulmuştur. Orman alanlarında verilen maden izinleri yıllara, izin türüne ve izin verildiği alana göre sınıflandırılarak tablolar halinde gösterilmiştir. Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğünün sınırları içinde yer alan ve madencilik faaliyeti yapılan sahalarda gerekli incelemeler yapılmış olup, maden çalışmalarının fiili durumları ortaya konulmuştur. Aynı zamanda maden izin süresi bitmiş olan sahalarda incelemeler yapılarak, yasal düzenlemelere göre rehabilite edilip edilmediği tespit edilmiştir. Yapılan incelemeler sonucu, Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içinde yer alan orman alanlarında verilen maden izinlerinin gerekli kanun ve yönetmeliklere uygun olduğu tespit edilmiştir. Maden çalışmalarının devam ettiği sahalarda düzenli olarak denetleme ve kontroller yapılmaktadır. Yasal düzenlemelere göre süresi dolan maden izin sahalarında ise rehabilite çalışmaları yapılmıştır. Bitme süresine göre bazı arazilerde toprak işleme çalışmalarına başlanmış olup bazılarında ise toprak işleme çalışmalarının sona erip ağaçlandırma çalışmalarının yapıldığı tespit edilmiştir. Yetkili kişilerle yapılan görüşmeler ve alanda yapılan gözlemler sonucu rehabilite çalışmalarının istenilen düzeyde olduğu ve zamanla alanların eski orman yetiştirme kapasitesine ulaşacağı anlaşılmıştır. Devam eden madencilik çalışmalarının yapıldığı maden sahaları ile maden izin süresi bitmesiyle rehabilite edilen sahaların toprak işleme ve ağaçlandırma çalışmalarının fotoğraflarına da bu araştırmada yer verilmiştir. Elde edilen sonuçlara dayanarak bazı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, legal aspects of the allocation of significant mineral deposit areas within Eskişehir Regional Directorate of Forestry to the mine operator and permissions and documents that should be taken for mining activities in the state forests were examined. In this study, general information primarily about the mining and forestry concepts havebeen given. Then, legal aspects of mining activities ongoing from past to present in theforest areas within Eskişehir Regional Directorate of Forestry borders has been demonstrated. The mining permits in forest areas are shown in the tables according to permit type, years and area that allowed. Necessary investigations were carried out in mining areas and the actual situation of activities has been demonstrated. At the same time, in this study, of the areas that expired mining permit time whether the rehabilitated or not according to legal regulations has been researched. As a result of the examination, mining permits given within the state forest of Eskişehir Regional Directorate of Forestry have been identified as in accordance with laws and regulations. Regular monitoring and controls are carried out in areas where mining activities have been continued. The areas mining permit time expired were rehabilitated according to legal regulations. In some mining sites where the permit time is getting an end, soil processing work has begun. It is also determined that in the other mining sites the soil processing work has been completed and the reforestation works are being carried out. According to the authorized persons interviewed and field observations indicates that the desired level of rehabilitation work was reached and these areas will be reached growing capacity as in the past near future.