Kültür levreklerinde (Dicentrarchus labrax L.) deneysel olarak oluşturulan Lactococcosis'in bazı teşhis metotları ile tespiti
Determination of experimentally induced Lactococcosis in cultured sea bass (Dicentrarchus labrax L.) by some diagnostic methods
  1. Tez No: 444169
  2. Yazar: SENA ZEYNEP GÖKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY AKAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastalıklar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde; kültür levrek balıklarında (Dicentrarchus labrax L.) Lactococcus garvieae ile deneysel olarak oluşturulan enfeksiyonun patogenezisinin belirlenmesinin yanısıra bakteriyolojik, hematolojik, histopatolojik ve serolojik yöntemler kullanılarak hastalığın teşhisi amaçlanmıştır. Ege Bölgesi'ndeki özel bir işletmeden temin edilen 50-70 gr ağırlığındaki 185 adet balık örneği öncelikle, adaptasyon işlemine tabi tutulmuş, sonrasında ise, balıklar 50 gün süren deneysel çalışmada kullanılmıştır. Çalışmada kullanılacak LD50 dozu belirlendikten sonra, 108 CFU/ml hücre yoğunluğa sahip yerli ve referans (ATCC 43921) L. garvieae suşları farklı deney gruplarındaki balıklara intraperitonal olarak verilerek enfeksiyon oluşturulmuştur. Deneysel çalışmanın 6. gününden itibaren enfekte balıklarda eksternal olarak göz, karın, anüs çevresinde hemoraji ve skolyoz gözlenirken, internal olarak ise, karaciğerde solgunluk, nodül oluşumu, splenomegali, kalpte büyüme ve hemorajilerin geliştiği dikkati çekmiştir. Hematolojik incelemeler sonucu enfeksiyonun hasta balıkların kan hücrelerinin morfolojilerinde bozukluğa, kan değerlerinde düşüşün yanı sıra eritrosit-sedimentasyon oranı ve koagülasyon süresinde de düşüşe neden olduğu gözlenmiştir. Histopatolojik incelemede, etkenin enfekte balıkların iç organlarında hemoraji, hiperemi ve nekroz gibi çeşitli patolojik bozukluklara neden olduğu tespit edilmiştir. Farklı serolojik yöntemler kullanılarak hastalığın başlangıcından itibaren teşhisinin yanı sıra serumdaki antikor seviyesi ölçülmüş ve ELISA'nınlam ve mikro-well aglütinasyon yöntemlerine göre daha duyarlı bir yöntem olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak; L. garvieae'nın enfekte balıklarının karaciğerinde görülen nodül benzeri yapıların yanı sıra skolyoza sebep olduğu, hematolojik incelemeler sonucu enfeksiyonun hasta balıkların kanlarına ait eritrosit sedimentasyon oranında ve koagülasyon süresinde düşüşe neden olduğu ilk kez bu çalışma ile ortaya çıkarılmıştır. Hastalığın yurdumuzdaki kültür deniz balıklarında görülmesi halinde etkenin oluşturduğu klinik tablonun bilinmesinin yanısıra farklı teşhis yöntemlerinin kullanılması ile erken ve hızlı teşhisinin yapılması mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to determine the pathogenesis of experimentally induced infection in cultured European sea bass (Dicentrarchus labrax L.) with Lactococcus garvieae, as well as diagnose the disease by using haematologic, histopathologic and serologic methods. 185 European sea bass weighing between 50-70 gr that were supplied from a commercial fish farm located in the Aegean region of Turkey were first adapted to the laboratory conditions and later fish samples were used in the 50-day experimental study. After the determination of LD50 dose to be used in the study, local and reference (ATCC 43921) L. garvieae strains with a density of 108 CFU/ml were injected intraperitoneally to the fish divided into different experimental groups, as a result, an infection was induced. After the 6th day of experimental infection, externally hemorrhages around eyes, ventral area, anus, and scoliosis was observed, in addition, internally sloughing of the liver, nodule development, splenomegaly, expansion in the heart and hemorrhages on the organs were also observed in the infected fish. In the hematologic analyses, it was determined that the disease caused defections on the blood cell morphology and besides decreases in the blood parameters in addition erythrocyte-sedimentation rate and coagulation duration. It was observed that the agent caused various pathological disorders such as hemorrhages, hyperemia and necrosis in the internal organs of the infected fish samples in the histopathological examination. Various serological methods made the diagnosis of the disease on the earlier stages possible. Moreover, antibody level in the serum was determined and, importantly, ELISA was suggested as more sensitive method compared to the slide and micro-well agglutination methods. As a result, it was observed that L. garvieae causes scoliosis and the development of nodule-like structures on the liver of the infected fish. After the hematological examination, it was determined that the infection causes a decrease in the erythrocyte-sedimentation rate and coagulation duration for the first time in the present study. Through gaining knowledge on the clinical symptoms of the disease and using various methods, an early and rapid diagnosis of the disease could be possible, in case of occurrence in the marine fish cultured in Turkey.