Üçlü negatif meme kanser hücrelerine Abraxane ve Lipoplatin'in etkileri
The effects of Abraxane and Lipoplatin on triple- negative breast cancer cells
- Tez No: 444182
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET RIFKI TOPÇUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada üçlü negatif meme kanseri ve Luminal A meme kanseri üzerine nanoteknolojik türevli ilaçlar olan Abraxane ve LipoPlatin'in etkileri tek başlarına ve birlikte kullanılarak tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmamızda üçlü negatif meme kanseri modeli olarak MDA-MB-231 ve Luminal A meme kanseri modeli olarak da MCF-7 hücre hattı kullanılmıştır. Deneylerde hücre kinetiği parametreleri olarak çoğalma hızı, xCELLigence gerçek zamanlı hücre analiz sisteminden elde edilen hücre indeksi değerleri, mitotik indeks, işaretlenme indeksi ve apoptotik indeks değerlendirilmiştir. Deneylerde tekli ilaç uygulamalarında MDA-MB-231 hücreleri için Abraxane'ın 25 µg/ml, 50 µg/ml ve 75 µg/ml'lik konsantrasyonları, MCF-7 hücreleri için 5 µg/ml,10 µg/ml ve 25 µg/ml'lik konsantrasyonları uygulanmıştır. LipoPlatin uygulamalarında her iki hücre hattı için de 25 µg/ml, 50 µg/ml ve 75 µg/ml'lik konsantrasyonlar kullanılmıştır. Kombin uygulamalarda ise MDA-MB-231 hücreleri için Abraxane ve LipoPlatin'in A1L25, A1L5 ve A10L5 (A1L25: 1 µg/ml Abraxane + 25 µg/ml LipoPlatin, A1L5: 1 µg/ml Abraxane + 5 µg/ml LipoPlatin and A10L5: 10 µg/ml Abraxane + 5 µg/ml LipoPlatin) konsantrasyonları, MCF-7 hücreleri için Abraxane ve LipoPlatin'in A1L5, A1L10 and A5L1 (A1L5: 1 µg/ml Abraxane + 5 µg/ml LipoPlatin, A1L10: 1 µg/ml Abraxane + 10 µg/ml LipoPlatin ve A5L1: 5 µg/ml Abraxane + 1 µg/ml LipoPlatin) konsantrasyonları kullanılmıştır. Tüm uygulamalar sonucunda elde edilen veriler incelendiğinde hem tekli ilaç, hem de kombin uygulamalarda her iki hücre hattı için de çoğalma hızı ve hücre indeksi değerlerinde anlamlı bir azalma görülmektedir. Abraxane'ın tek başına ve kombin uygulamalarında her iki hücre hattı için de mitotik indeks ve işaretlenme indeksi değerlerinde 24. saatte anlamlı ölçüde bir artış gözlemlenirken, 72. saatte bu değerlerin anlamlı ölçüde düştüğü ve kontrol grubunun altında kaldığı saptanmıştır. LipoPlatin'in tek başına uygulanması sonucunda ise her iki hücre hattında konsantrasyon ve zamana bağlı olarak bir azalma meydana gelmiştir. Apoptotik indeks değerleri incelendiğinde ise tüm deney gruplarında konsantrasyon ve zamana bağlı olarak anlamlı ölçüde bir yükseliş görülmektedir. Tüm bu veriler doğrultusunda Abraxane ve LipoPlatin'in tek başına hem MDA-MB-231 hem de MCF-7 hücre hatlarında etkinliği kanıtlanmış olmakla birlikte kombin uygulamaların tekli ilaç uygulamalarından daha efektif olduğu, sinerjistik ve aditif bir etki ile hücre prognozunu gerilettiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of nanotechnological drugs Abraxane and LipoPlatin on triple negative breast cancer and Luminal A breast cancer were explored using drugs alone and combination. In our investigation MDA-MB-231 and MCF-7 cell line were used as triple negative breast cancer model and Luminal A breast cancer respectively. Growth rate, cell index values obtained from xCELLigence Real-Time Cell Analysis (RTCA) System, mitotic index, labelling index and apoptotic index were evaluated in experiments. In single drug application experiments 25 µg/ml, 50 µg/ml and 75 µg/ml of Abraxane concentrations for MDA-MB-231 cells; 5 µg/ml, 10 µg/ml and 25 µg/ml concentrations were administired. In LipoPlatin application 25 µg/ml, 50 µg/ml and 75 µg/ml concentrations were used for both cell lines. In combine applications; A1L25, A1L5 and A10L5 (A1L25: 1 µg/ml Abraxane + 25 µg/ml LipoPlatin, A1L5: 1 µg/ml Abraxane + 5 µg/ml LipoPlatin and A10L5: 10 µg/ml Abraxane + 5 µg/ml LipoPlatin) doses of Abraxane and LipoPlatin were used for MDA-MB-231 and LipoPlatin'in A1L5, A1L10 and A5L1 (A1L5: 1 µg/ml Abraxane + 5 µg/ml LipoPlatin, A1L10: 1 µg/ml Abraxane + 10 µg/ml LipoPlatin ve A5L1: 5 µg/ml Abraxane + 1 µg/ml LipoPlatin) doses of Abraxane and LipoPlatin were used for MCF-7. When examining the data obtained by all applications, there was a significant decrease in growth rate and cell index values were shown for both cell lines in both single drug and combine applications. As a result of application of Abraxane alone or combination, it was observed that while a significant increase in mitotic index and labeling index especially at 24 h, these values decreased at 72 h and were under the control group for both cell lines. As a result of application of LipoPlatin alone a significant decrease occurred dose and time depending manner for both cell lines. When examined apoptotic index value, it was shown that there was a significant increase dose and time depending manner. In the direction of all these data, however the efficiency of Abraxane and LipoPlatin alone on both MDA-MB-231 and MCF-7 cell lines was established, it was believed that combine applications are more effective than single drug applications and downgrade the cell prognosis with synergistic and additive effect.