Darlık Baraj gölündeki Eğrez balığı (Vimba vimba L.,1758)'nın üreme ve büyüme biyolojisi
Reproduction and growth biology of the Baltic vimba (Vimba vimba l.,1758) living in the DarlIk Dam Lake
  1. Tez No: 444181
  2. Yazar: ALPER CANKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE BELKIZ ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Marmara Bölgesi'nin önemli içme ve kullanma suyu kaynaklarından biri olan Darlık Baraj Gölünde yaşayan [Vimba vimba (Linneaus, 1758)] popülasyonunun bazı büyüme ve üreme özellikleri Aralık 2011 ve Aralık 2012 süresince incelenmiştir. Çalışma boyunca toplam 309 birey fanyalı uzatma ağları ile aylık olarak yakalanmıştır. Elde edilen Vimba vimba bireylerinin boy, ağırlık, yaş, eşey dağılımları ve oranları, boy-yaş, boy-ağırlık ve ağırlık-yaş ilişkileri, kondisyon faktörü, Von Bertalanffy sabitleri, üreme dönemi, üreme yaşı ve boyu ve gonadosomatik indeks değerleri saptanmıştır. Bireylerin yaş kompozisyonları 0 ve V yaş grupları arasında değişim göstermektedir. Popülasyonun erkek/dişi oranı 1,38:1 olarak hesaplanmıştır. Tüm bireylerde ağırlık değerleri 2,88 g ile 76,73 g arasında, total boy değerleri ise 6,8 cm ile 19,8 cm arasında dağılım göstermektedir. Boy ağırlık ilişkisi tüm bireyler için W=0,0063*TL3,1078 olarak hesaplanmıştır. Tüm bireylere göre hesaplanan Von Bertalanffy büyüme eğrisinin parametreleri L∞=18,38 cm, k=0,45, t0=-0,68 olarak hesaplanmıştır. Tüm bireylerde aylara göre ortalama kondisyon faktörü değerleri incelendiğinde en düşük değere 0,78 ile Nisan ve Haziran aylarında, en yüksek kondisyon faktörü değerine ise 0,89 ile Temmuz ve Aralık aylarında ulaşıldığı belirlenmiştir. Tüm bireylere ait yaşa göre ortalama kondisyon faktörü değerleri incelendiğinde en düşük değer 0,79 ile IV. yaş grubunda, en yüksek kondisyon faktörü değeri ise 0,89 ile 0. yaş grubunda tespit edilmiştir. Üreme dönemi GSI değerlerine göre Nisan-Haziran ayları arasındadır. Vimba vimba'nın boy gruplarına göre % 50'sinin eşeysel olgunluğa ulaşma boyu dişi bireylerde 14,09 cm (II. ve III. yaş grubu), erkek bireylerde ise 13,88 cm (II. ve III. yaş grubu) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, growth and reproduction biology of Vimba [Vimba vimba (Linnaeus, 1758)] fish populations living in the Darlık Dam Lake, which is providing drinking and potable water of İstanbul, were investigated between December 2011 and December 2012. During this study, 309 Vimba vimba individuals were caught with trammel nets. Length, weight, age, sex distiribution and rates, length-age, length-weight, weight-age, condition factor, von Bertalanffy constants, reproduction period, reproduction age and length and gonadosomatic index values were determined in the Vimba vimba individuals. Age compositions of Vimba vimba individuals varied between 0 and V ages. The male-female ratio of the population was calculated as 1,38:1. Total weight values of all individuals is in the range between 2,88-76,73 g and total length values is in the range between 6,8-19,8 cm. Length-weight relationship of all individuals was calculated W=0,0063*TL3,1078. According to all individuals, von Bertalanffy constants was calculated as L∞=18,38 cm, k=0,45, t0=-0,68. The average condition factor values by months in all individuals was identified the lowest value was 0,78 in April and in June whereas highest value was 0,89 in July and in November. The average condition factor values by ages in all individuals was determined the lowest value was 0,79 in IV. age group and the highest value was 0,89 in 0. age group. According to GSI values reproductive period was between April and June. By length groups of Vimba vimba sexual maturity at the length of % 50 was determined 14,09 cm for female individuals (II.-III. age), 13,88 cm for male individuals (II.-III. age).