Design and synthesis of cisplatin-loaded multifunctional nanocarriers and evaluation of their anticancer activity against afatinib-resistant triple-negative breast cancer (TNBC) cells
Sisplatin yüklü multifonksiyonel nanotaşiyicilarin tasarimi, sentezi ve afatinib dirençli üçlü negatif meme kanseri (TNBC) hücrelerine karşi antikanser aktivitesinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 963454
  2. Yazar: MUHAMMAD ASIM ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MEHMET EMEN, DOÇ. DR. RUKEN ESRA DEMİRDÖĞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Tez çalışmasında, ilaç taşıyıcı olarak kullanılabilecek çok işlevli hiperdallanmış polimerik nanopartiküllerin sentezi gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen nanopartikllerin affatinib dirençli triple negatif meme kanseri hücreleri için hedefli ilaç taşıyıcı olarak kullanılması amaçlanmıştır. Sentezlenen nanotaşıyıcılar infrared spektroskopisi (FT-IR), ultraviyole-görünür spektroskopisi (UV-Vis), nükleer manyetik rezonans (NMR), kütle spektroskopisi (MS), diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC), termogravimetrik analiz (TGA), Zeta Sizer (DLS) ve floresans spektrometrisi kullanılarak karakterize edilmiştir. Yapılan analizler, nanotaşıyıcıların çekirdek molekülü olan BHX (40,30,20)'in HFBCE ve Flamma 774 izotiyosiyanat ile başarılı bir şekilde fonksiyonelleştirildiğini göstermiştir. Ayrıca kabuk kısmı, hyaluronik asit ile birlikte folik asit ve -R8-c(RGD) peptidi ile işlevsel hale getirilmiştir. Zeta Sizer analizleri, partiküllerin 200 nm'nin altında olduğunu göstermiştir ve bu sonuçlar SEM ve TEM analizleriyle doğrulanmıştır. Termogravimetrik analizler, hem BHX hem de HA'nın fonksiyonelleştirilmesini desteklemiş, bu durum NMR ve MALDI-TOF analizleri ile de teyit edilmiştir. Nanotaşıyıcıların sitotoksisite analizleri, hem normal CC14CO hücrelerine hem de kanser hücre hattı CAL 51'e karşı toksik etkisinin olmadığını göstermiştir. Cisplatin yüklü çok işlevli nanotaşıyıcıların floresans spektrometrik analizleri, kanser hücreleri tarafından başarıyla alındığını göstermiştir. Cisplatin yüklü nanotaşıyıcıların kanser hücrelerine karşı, normal hücre hattına göre daha fazla etki gösterdiği ve hedefleme özelliğinin kanser hücrelerinde nanotaşıyıcı alımını artırdığı gözlemlenmiştir. Benzer sonuçlar serbest cisplatin ile karşılaştırıldığında da elde edilmiştir. Cisplatin yüklü nanotaşıyıcıların antikanser aktivitesi, afatinib direçli CAL51 hücrelerde serbest cisplatine göre daha etkili bulunmuştur
Özet (Çeviri)
In this thesis the synthesis of multifunctional nanocarrier as a drug delivery material was carried out. The aim of the study was to apply these designed nanocarrier as targeted delivery carriers in triple negative breast cancer. These nanocarriers were synthesized and characterized by using infrared spectroscopy (IR), ultraviolet-visible (UV-Vis), Nuclear magnetic resonance (NMR) and mass spectroscopy (MS), Differential scanning, thermogravimetry, Zeta Sizer (DLS), and fluorescence spectrometry. The results of analysis showed that core molecule BHX (40,30,20) of nanomaterial was successfully functionalized with HFBCE and Flamma 774 isothiocyanate. As well as shell of hyaluronic acid with folic acid and -R8-c(RGD) peptide. Zeta sizer analysis showed that particles are less than 200 nm which was further confirmed by SEM and TEM analysis. Thermogravimetric analysis supports the functionalization of both BHX and HA, which was further confirmed by NMR, and MALDI-TOF analysis. Cytotoxicity analysis of these nanomaterials showed no toxic effect to both normal CC14CO and cancerous cell lines CAL-51. Fluorescence spectrometric results of these nanosized multifunctional nanocarrier loaded with cisplatin, had shown successful uptake by cancerous cells. It was observed that cisplatin loaded nanocarriers significantly affect the cancerous cells compare to normal cell line which shows targeting enhance the uptake of nanocarriers in cancer cells compare to normal cell line. Similar results were observed in free cisplatin and loaded onto nanocarriers. Anticancer activity of nanocarriers loaded with cisplatin were more affective compared to free cisplatin in afatinib resistant CAL-51 cells