Alanya'da yetiştirilen grand naine muzlarının A vitamini, C vitamini ve bazı ağır metal derişimlerinin tayini
The determination of vitamin A, vitamin C and some heavy metal concentrations of grand naine bananas grown in Alanya
- Tez No: 444209
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KILIÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, 2016 yılı Nisan ve Mayıs aylarında toplanarak olgunlaştırılmış olan muz örneklerinde A vitamini, C vitamini ve bazı ağır metal (Fe, Ni, Co, Zn, Cu, Ag, Cr, Au, Pb ve Cd) derişimlerinin tayini yapılmıştır. A vitamini ve C vitamini miktarları Yüksek Basınçlı Sıvı Kromotografisi (HPLC) tekniği ile, ağır metal miktarları Atomik Absorbsiyon Spektroskopisi (AAS) tekniği ile ölçülmüştür. Alanya'dan 10 farklı bahçeden alınan 50 örnek laboratuvara getirilmiştir. Olgunlaştırıldıktan sonra, muz örneklerinden ektraksiyon yapılarak vitamin ve ağır metal miktarlarını belirlemek için uygun şekilde HPLC ve AAS cihazlarına verilmiştir. Bulunan değerler bitkide bulunması gereken standart değerler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the concentrations of vitamin A, vitamin C and some heavy metals (Fe, Ni, Co, Zn, Cu, Ag, Cr, Au, Pb and Cd) were investigated in banana samples that have collected and matured in 2016 April and May. The amounts of vitamin A and vitamin C by using High Pressure Liquid Chromatography (HPLC) method, the amounts of heavy metals by using Atomic Absorption Spectroscopy (AAS) method were measured. 50 banana samples that have collected from 10 different gardens in Alanya were brought to the laboratory. After ripening, the extractions made from banana samples to determine the amounts of vitamins and heavy metals were given the appropriately HPLC and AAS. The values obtained were compared with standard values to be included in the plant.