Ege denizinde kültüre alınabilecek alternatif balık türleri
- Tez No: 35789
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ MATER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
72 Kısaca, ele alınan 4 tür ve 1 cins deniz balığının Deniz balıklan yetiştiriciliğinde mevcut türlere alternatif olabilecekleri ve ülkemizde artık Polikültürlerin uygulandığı deniz çiftliklerinin oluşturulması gerekliliği vurgulanmış, ileriye yönelik yatırımların bu yönde olmasının hem kişileri hem de ülkeyi kar'a geçireceği anlatılmıştır. X..OZET Bu tez kapsamında, ele alınan 4 tür ve 1 cins deniz balığının (Sankuyruk^&r/o/a dumerilii.,Risso,1810 ; Kalkan JP.maxima,L, 1758; DilJS.vulgaris,L,^S% ; KdâûMugtl spp. ; Lambuka, Coryphaena /i(p/wras;L.,1758 )deniz çiftliklerinde büyük oranda yetiştirilen Çipura ve Levrek balıklarına alternatif türler olabileceği ve rahatlıkla kültüre alınabilecekleri belirtilmiştir. Konunun içeriğinde öncelikle, Ülkemizin Ege sahilleriyle ilgili bazı açıklamalar ve çeşitli özellikler verilmeye çalışılmıştır. Yine Ege denizi sahillerinde doğal yaşamlarını sürdüren 4 tür ve 1 cins deniz balığıyla ilgili olarak araştırılan literatürde ; Sankuyruk balığının özellikle Japonya 'da 1928'den bu yana gerek doğadan yavruların toplanmasıyla gerekse anaçlardan yapay yolla yumurta alımıyla çeşitli dalyanlarda (Sabit Yada Kapatma dalyan) ve deniz çiftliklerinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ülkemizde Sankuyruk balığının Seriola dumerilii(Risso,1810) türümevcuttur.Bu tür Ege ve Akdeniz'de yaygındır. Ülkemizde bu balık geleceğe yönelik çok uygun bir alternatif tür*ü oluşturmaktadır. Dil balığı, özellikle etinin çok lezzetli olması nedeniyle aranan bir türdür. Bu zamana kadar avcılık yoluyla pazarlara sunulan bu balık çeşitli ülkelerce (özellikle Akdeniz ülkeleri)kültür koşullannda üretim yoluna gitmişlerdir. Dil balığı ülkemizde halen avcılk yoluyla temin edilmekte olup henüz tam anlamıyla üretimine geçilmemiştir. Bunun temel nedeni ise yeterli finansmanın sağlanamaması, bilgi ve tecrübe eksikliği, vs..'dir. Dil balığı ileriye yönelik alternatif bir tür ve potansiyel bir kaynak olmaya şimdiden adaydır. Kalkan balığı lezzetli ve besin değeri yüksek olan bir deniz balığıdır. Bu sebeple, yüksek fiyatta pazarlanabilen ve oldukça aranılan demersal bir balıktır. İngiltere, Norveç, Hollanda, Danimarka, İspanya, Fransa ve Almanya gibi ülkelerde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Yurdumuzda avcılığının yapılmasına rağmen yetiştiricilik çalışmalan bugüne kadar yapılmamıştır. Ülkemizde, aşın avcılık, çevre kirliliği ve doğal birtakım hastalıklardan dolayı sayılarında gitgide bir azalma görülmektedir. Ege denizinde bulunan tür Psetta maxima,L.,J758 olup alternatif bir deniz balığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Lambuka balığı, Ülkemiz sulannda bulunmasına rağmen pek tanınmayan bu balık, hızlı gelişme göstermesi, çeşitli gıdalan ete çevirme oranının yüksek olması, yoğun olarak üretimlerinin uygun olması vb... gibi bazı önemli nedenlerden dolayı geleceğin alternatif türü olarak gözükmektedir, özellikle bu balık, Hawaii üniversitesi tarafından73 araştırılmaya alınmış ve yetiştiriciliğinin ekonomik olabileceğine karar verilmiştir. Bu tez kapsamında, balığın yumurtadan itibaren üretilmesi ve fingerlik boya ulaştırılması ağırlıklı olarak anlatılmıştır. Yetiştiricilik açısından, 10 yıllık bir geçmişe sahip Lambuka balığı ( C. hippurus, LinneausJ758 )'nın fingerlikten itibaren porsiyonluk oluncaya kadarki yetiştiriciliği tam olarak araştırılmamıştır. Fakat 2.3 kg.'lık bir ağırlığa 4 ay gibi kısa bir sürede ulaştığı kaydedilmektedir. Halen Hawaii 'deki çeşitli kurum ve kuruluşlarca bu balığın en iyi bir şekilde nasıl yetiştirilebileceği araştırılmaktadır. Kefal balıkları ( Mugil ^/»^yetiştiriciliği daha çok Uzakdoğu ülkelerinde ekstansif olarak yapılmaktadır. Akdeniz 'de ise semi-intensif olarak başta İtalya olmak üzere kültürü yapılmaktadır. Kefal balıkları birbirine benzemekle birlikte büyüme hızlan farklıdır. Bu tez kapsamında kefal balıklarının (Ağırlıklı olarak M.cephalus) genel yetiştiriciliği anlatılmaktadır. Ülkemizde kefal balıklarının şimdilik yetiştiriciliği yapılmamaktadır. Fakat tezde de anlatıldığı üzere bu balıklar arasında büyüme hızlan farklı farklıdır. M cephalus 'un büyüme hızı, 3. yılda 600 gr., M. chelofChelon labrosus,R.1826J 'nun 500 gr., M. capitofLiza carinata,V.,1836fmm 250 gr., M saliensfLiza saliens.R, 181 Of in 250 gr., M auratusfLiza aurata,R.,18I0fw 300 gr. olduğu görülmektedir. Bu türler arasından, ilk etapta kültüre alınabilecekler M. cephalus ile M chelo görülmektedir. Ayrıca kefal balıklarının da Polikültür için ideal bir balık olduğu söylenebilir. ı ! XL.SUMMARY In this thesis, it has been pointed out that the four species and one genus of sea fish (Sarikuyruk.Seriola dumerilii.R.,1810; Dil,S. vulgaris,L., 1758; Kalkan,P. maxima, L., 1758; Lambuka, C.hippurus, L.,1758 ; Kefal, Mugil spp, L.,1758) can be easily cultured and can be alternatives to Sea Bream(Sparus aurata,L.,1758) and Sea BassÇDice/Urarchus labrax,L.,1758), the two species mostly cultivated in fish farms. First of all, some explanations on the Aegean coasts have been made and some peculiarities have been given. According to the literature studied in relation to these four species and one genus of fish, which have been continuing their natural life cyclus along Aegean coasts, Yellowtail fish has been cultivated especially in Japan since 1928.This species is cultured by fries' being collected from nature or by taking fish egg from adults artificially in various Fishing Weirs and Fish farms. In our country, the Seriola dumerilii,R.,1810 type of Yellowtail fish is found. This species is common in Mediterranean and Aegean Sea, and is likely to be a very appropriate alternative in the future. Dab fish is desirable especially because of its delicious flesh.This fish, which had always been hunted and marketed, has now been cultured in several countries (especially Mediterranean countries ). Dab fish is still hunted in our country but not cultured yet. The main reason for this is lack of finance, knowledge, and experience etc... Dab fish is
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT Bu tez kapsamında ele alınan 4 tür ve 1 cins deniz balığı'nın (Sankuyruk,Smo/a dumerilii,Risso,I810 ; D\l,Solea vulgaris,Linmaus,l758 ; KaikanjPsetla maxima,Linneau$J758 ; Lambuka, Coryphaena hippurus,LinneausJ758 ; Kefal, Mııgil spp. ) Ege denizi sahillerinde kültüre alınma imkanları ve kısa bir şekilde yetiştiricilik teknikleri anlatılmaya çalışılmıştır. ABSTRACT İn this thesis, the four species and one genus of sea fish mentioned(Yellowtail fish, Seriola dumerilii,Risso,1810 ; Dab fish, Solea mlgaris,L.,1758 ; Turbot fish,Psel1a maxima,L.,1758 ; Dolphin fish, Coryphaena hippurus,L.J758 ; Mullet fish,Mugil spp.) are discussed in terms of the feasibility of being cultured along the coasts of Aegean Sea and shortly in terms of the techniques of culturing.