Design of wrist pulse oximeter for continuous neonatal monitoring
Yenidoğanlarda sürekli izleme için SpO2 bilekliği tasarımı
  1. Tez No: 444226
  2. Yazar: OLGU ÇALIMLI GÜLEŞ
  3. Danışmanlar: DR. SERKAN TÜRKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yenidoğanlarda ilk yirmi sekiz gün sınırı kritik bir zaman dilimidir. Bu zaman diliminde bebeklerin doğum birimlerinde ilk klinik teslerini ve ilk muayeneleri yapılır. Ayrıca bu süreç eğer varsa, yenidoğanlarda hastalıklarının ortaya çıkması için en elverişli zamandır. Özellikle ülkemizde ne yazık ki her çocuğun iyi bir hastaneye gitme gibi bir şansı yoktur ve günümüzde hastanelerin doluluk oranı nedeniyle doktorların bebek başına ayırabildiği süre giderek azalmaktadır. Dolayısı ile bu durum bebeklere dair teşhis edilmesi gereken hastalıkların rahatlıkla görülememesine, ayrıca hatalar yapılmasına neden olabilmektedir. Bununla beraber, literatür araştırması sonucunda birçok yenidoğan hastalığının belirtileri rutin testler ve rutin muayenede görülebilir derecede olmadığına dair bulgular mevcuttur. Bu bağlamda, yenidoğan üniteleri büyük önem taşımaktadır ve yazında birçok makalede bebeklerin hastalıklarının teşhişi olmadan hastaneden ayrıldığı kanıtlanmıştır. Bu bilgilerler bağlantılı olarak, dünya çapında OECD ve WHO raporları incelendiğinde bebek ölüm oranlarının göreceli olarak yüksek olduğu görülmektedir. Dünyada 2015'de hesaplanan bebek ölüm oranı 15'tir, bu da her doğan 1000 bebekten 15'inin öldüğüne işarettir. OECD raporuna göre Türkiye bebek ölümlerinde Avrupa'da birinci ve tüm OECD ülkeleri arasında yedinci sırada yer almaktadır. Bu bilgiler ışığında bebek bakım ünitelerinde doktorlara hem teşhiste hem de takipte yardımcı olması için kullanımı kolay bir cihazın varlığına ihtiyaç duyulduğu gözlemlenmiştir. Bu tezde literatür çalışması yapıldıktan sonra ikinci kısımda anlatılan yöntemler kullanılarak, TESODEV'in (mühendislik ekibi) bebek ölümlerini azaltabilmek amacıyla bir cihaz geliştirmesi anlatılacaktır. Literatür araştırması sonucunda, yazında sıklıkla bahsedilen SpO2 cihazının (oksijen satürasyonu ölçüm cihazı) kullanılmasına karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
First 28 days of an infant's life is a critical period, in which the babies take their first examinations and diagnosed if they have any diseases. Unfortunately, not every child has the chance of being examined through an equipped intensive care unit and many hospitals are overcrowded that cases can be mistaken or overlooked. In addition, some defects and diseases have no apparent signs; routine examinations are insufficient in diagnosis. In this manner, neonatal intensive care unit is vital for discovering an infant's diseases however, literature proves that many infants leave undiagnosed. Infant mortality rate in 2015 was 15, which means every 15 out of 1000 infants die worldwide. OECD report shows that, Turkey has the highest mortality rate in Europe and seventh highest among OECD countries. In relation with these facts, worldwide neonatal death rate is relatively high. From our study group of doctors and engineers, an effort to decrease the infant date rate we concluded to design a continuous monitoring device, which gathers data from vital signs like oxygenation and heart rate hence the idea of making a wireless pulse oximeter, was born. Thesis is about TESODEV's (engineering group) effort of designing a device, which aims to improve infant mortality rate, using the metods told in second part. In order to observe the environment and collaborate with doctors TESODEV team made structural observation more than 160 hours in two different research and education hospitals. After the structural observation and literature search about neonatal intensive care units (NICU), it is concluded that medical staff at those units and also the units are insufficient in diagnosis. It is frequently discussed in the literature that use of pulse oximeter at neonatal intensive care unit for routine examinations, decreases the number of deaths due to infants who leave the hospital without being diagnosed. Consequently, pulse oximeter device is chosen to be designed.