Yaşamın ilk dakikalarında sağlıklı term bebeklerde oksijen saturasyon düzeyi
Oxygen Saturation Levels in the First Minutes of Life in Healthy Term Neonates
  1. Tez No: 663443
  2. Yazar: ADİL UMUT ZÜBARİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Term sağlıklı yenidoğanlarda yaşamın ilk dakikalarında preduktal ve postduktal oksijen saturasyonu (SpO2) düzeylerini ve demografik faktörlerin bu düzeyler üzerindeki etkilerini belirlemek Materyal ve Metod: Çalışmamız, 1 Nisan 2009 ile 31 Mayıs 2009 tarihleri arasında şişli etfal hastanesinde doğmuş term sağlıklı yenidoğanlarında yapılmış prospektif gözlemsel bir çalışmadır. Dışlanma kriterlerimiz; prematüre olan, konjenital anomalisi olan ve doğum odasında oksijen veya herhangi bir ilaç tedavisi verilen bebekler çalışma dışı bırakıldı. Yaşamın ilk 15 saniyesi içinde, nabız oksimetre sensörleri (masimo SET) yenidoğanın sağ el bileğine (preduktal) ve sol ayağına (postduktal) yerleştirildi. Preduktal ve postduktal oksijen saturasyon düzeyleri 2 saniye aralıklar ile 15 dakika boyunca kaydedildi. Demografik özellikler ve kordon kan gazı değerleri saturasyon düzeyleri üzerine etkilerini değerlendirmek amacıyla kaydedildi. Bulgularımız SPSS istatistik programının 13,0 versiyonuna yüklenerek istatistiki analizleri yapıldı. p değerinin < 0,05 bulunması istatistiki olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmada 141 term sağlıklı yenidoğan monitorize edildi. Yenidoğanlarda 71' i kız (%50,3) ve 77' si sezeryan doğumla dünyaya gelmişti( %54,6). Ortalama gebelik yaşı 38,8 ± 1,123 haftaydı ve ortalama doğum ağırlığı 3082 ± 425,7 gramdı. SpO2 değerlerinin ≥ %90 düzeyine gelme süreleri preduktal ve postduktal ölçümlerde sırası ile 7,5 ± 2,88 dakika ve 9,5 ± 3,23 dakika bulundu. İki ölçüm yeri arasındaki fark istatistiki olarak anlamlı bulundu (p = 0.001). Sezeryan doğum ile dünyaya gelen bebeklerin SpO2 değerlerinin ≥ %90 düzeyine hem preduktal hemde postduktal bölgelerde daha geç ulaştıkları saptandı. Saptanan değerler istatistiki olarak anlamlı idi ( p< 0,03 preduktal ve p< 0,001 postduktal). Diğer demografik faktörlerin oksijen saturasyon düzeylerine anlamlı bir etkilerinin olmadığı bulundu. Sonuç: Term sağlıklı yenidoğanlarda oksijen saturasyon düzeyleri yavaşça artar ve genel olarak ≥%90 düzeylerine yaşamın ilk 7 dakikasından önce ulaşamaz. Doğum odasında potansiyel zararlı etkileri olan oksijenin gereksiz kullanımını önlemek adına destek oksijen tedavisi verirken seçilecek hedef SpO2 değerlerine bu bilgi göz önüne alınarak karar verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the pre- and post-ductal oxygen saturation (SpO2) levels and the effects of demografic factors on these levels in the first minutes of life in healty term neonates. Study design: In a prospective observational study, term healty neonates born in Şişli Etfal Hospital between 1st April and 31th May in 2009 included. Exclusion criteria were prematurity, presence of congenital anomalies and infants who were treated with O2 or any other medication. Within the first 15 seconds of life, pulse oximeter sensors (masimo SET) placed on right wrist (preductal) and left foot (postductal) of neonate. Preductal and postductal oxygen saturation levels were recorded in 2 seconds intervals for 15 minutes of life. Demografic characteristics and umblical cord blood gas results also recorded to analyze the effects on saturation levels. Results were statistically analyzed with SPSS software version 13.0. A p value < 0.05 was considered to be statistically significant. Results: 141 term healty neonates monitored in the study. 71 of neonates were female (%50,3) and 77 of neonates delivered through cesarean section (%54,6). Mean gestational age was 38,8 ± 1,123 weeks and mean birth weight was 3082 g ± 425,7 g. Time taken to reach SpO2 levels ≥ %90 were 7.5 ± 2.88, 9.5 ± 3.23 minutes at preductal and postductal sensor locations respectively. That was statistically significant (p = 0.001). Neonates delivered through cesarean section took longer to reach SpO2 levels ≥ %90 both preductal and postductal sites. That was statistically significant. ( p< 0.03 preductally and p< 0,001 postductally). Other demografic factors investigated had no significant effect on saturation levels. Conclusion: In healty term neonates, oxygen saturation rises slowly and does not usually reach ≥%90 in the first 7 minutes of life. This should be considered when choosing SpO2 targets for infants treated with supplemental oxygen in the delivery room to avoid unnecessary use of oxygen which has potential harmfull effects.