Kayısı çekirdeği kabuğundan karbon nanotüp eldesi ve karakterizasyonu
The growth and characterization of carbon nanotube from apricot stone
- Tez No: 444272
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS ÖNAL, DOÇ. DR. CANAN AKMİL BAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez çalışmasında yenilenebilir bir biyokütle olan kayısı çekirdeği kabuğundan 21. yüzyıl materyali olan karbon nano tüpün en etkin yöntem olan kimyasal buhar biriktirme (CVD) yöntemi ile sentezi incelenmiştir. Çalışmada; karbon nano tüp büyümesine biriktirme materyallerinin, taşıyıcı gaz akış hızının, reaksiyon sıcaklığının ve süresinin etkisi, farklı tip reaktörlerde, araştırılmıştır. Elde edilen karbon ürünün yapısal/morfolojik özellikleri taramalı elektron mikroskopisi (SEM) ile görüntülenmiştir. Grafitik özellikler XRD analizi ile değerlendirilmiştir. Brunauer-Emmett-Teller temelli N2 adsorpsiyon çalışmaları ile bazı karbon nano tüplerin yüzey alanı ve gözenek hacimleri belirlenmiştir. Çalışma sonucunda kayısı çekirdeği kabuğundan karbon nano tüp elde etmek için en uygun koşulların; toluen destekli CVD yöntemi ile 2,5 cm iç çapında ve içerisine kuvars çubuk yerleştirilmiş borusal reaktörde, 400-900˚C reaksiyon sıcaklığında, 100 mL/dak argon gaz akışında ve 48 saatte gerçekleştirilen reaksiyon koşulları olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study has aimed at the investigation of the synthesis of carbon nano tube, which is the material of the 21st century, from a sustainable biomass of apricot stone with the most promising method of chemical vapor deposition (CVD). In this study the effects of the depositon material, carrier gas flow rate, reaction temperature and time were investigated in different type of reactor to growth of carbon nano tube. The structural/morphological features of the carbon product illustrated by scanning electron microscopy (SEM). The graphitic character has been evaluated by means of XRD analyses. Brunauer-Emmett-Teller-based N2 gas adsorption studies were performed to determine the surface area and pore volume of the carbon nanotubes. Detailed investigations on the growth conditions indicate that toluen assistant CVD method which is carried out in 2,5 cm ID tubular reactor with quartz road inside; 400-900˚C reaction temperature, 100 mL/min argon gas flow, 48 hour reaction time are the best conditions for achieving high-quality carbon nanotubes from apricot stone