Bazı iletken polimer elektrotlar ile yeni elektrokimyasal sensörlerin hazırlanması ve ilaç etken maddelerine uygulanması
Preparation of some novel electrochemical sensors and application to drug active substances with conductive polymer electrodes
- Tez No: 444273
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE ERDOĞDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalışmada, poli (3-metiltiyofen), polipirol ve polianilin ile karbon nano tüp parçacıkları kullanmak suretiyle, camsı karbon elektrot yüzeyinde elektropolimerik karbon nano tüp elektrotlar hazırlanmıştır. Hazırlanan karbon nano tüp modifiye camsı karbon, poli (3-metiltiyofen), polipirol ve polianilin kompozit elektrotların levodopa, karbidopa ve benserazide karşı elektrokatalitik etkisi incelenmiştir. Daha sonra, elektropolimerik karbon nano tüp elektrotların sensör karakteristiklerini etkileyen parametreler (polimerik film kalınlığı, karbon nano tüp derişimi, karbon nano tüp parçacıklarının film kalınlığı, destek elektrolit tür ve pH'sı) sistematik olarak optimize edilmiştir. Önerilen yöntemler geniş bir şekilde valide edilmiş, bu maddelerin birbirleri varlığında ve farmasötik dozaj formlarında tayinine başarılı bir şekilde uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, modifiye elektrotların askorbik asit varlığında bu ilaçların tayinine uygulanabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, electropolymeric carbon nano tube electrodes have been prepared on glassy carbon electrode surface by using poly (3-methylthiophene), polypyrole and polyanilene and carbon nano tube particles. The electrocatalytic effect to levodopa, carbidopa and benserazide of prepared carbon nano tube modified glassy carbon, poly(3-methylthiophene), polypyrrole and polyaniline composite electrodes has been investigated. Then, the parameters affecting sensor characteristics (polymeric film thickness, carbon nano tube concentration, film thickness of carbon nano tube particles, supporting electrolyte type and its pH) of electropolymeric carbon nanotube electrodes have been systematically optimized. The proposed methods have been extensively validated, successfully applied to the determination of these compounds in the presence of each other, and in pharmaceutical dosage forms. The results obtained showed that modified electrodes could be applied to determination of these drugs in the presence of ascorbic acid.