Diyarbakır il merkezi'nde elektromanyetik alan maruziyet seviyelerinin ölçümü, haritalandırılması ve istatistiksel analizi
Measurement and mapping of electromagnetic field exposure levels in the city center of diyarbakir and statistical analysis
  1. Tez No: 444274
  2. Yazar: MUSTAFA CANSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEYMURAZ ABBASOV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Teknolojinin hızlı gelişmesi ile birlikte insanların radyofrekans (RF) elektromanyetik alanlara (EMA) maruziyeti gittikçe artmaktadır. Bu nedenle toplumda RF EMA hakkında artan bir endişe görülmektedir. Bu çalışmada, Diyarbakır İl Merkezi'nde FM, TV3, TV4-5, GSM 900, GSM 1800 ve UMTS bandlarının ana yollardaki RF EMA maruziyet seviyeleri mobil olarak ölçülmüştür. Daha sonra mobil ölçüm değerleri sayısal harita üzerinde tematik, üç boyutlu ve kontur harita olarak gösterilmiştir. Ölçümlerde yüksek doğruluklu ve portatif spektrum analizör cihazı, bir araç üzerine yerleştirilmiş üç eksenli elektrik alan anteni, bağlantı kabloları ve ölçüm değerlerini kaydetmek için de bir dizüstü bilgisayarı kullanılmıştır. Yapılan çalışmada bahsi geçen altı bandın mobil ölçüm değerlerinin normal dağılmadığı ve bağımsız değişkenler arasında varyansların homojen olmadığı tespit edilmiştir. Altı bandın meydana getirdiği toplam maruziyeti belirlemek için ayrıca Toplam band hesaplanmıştır. Ortalama elektrik alan değerleri dikkate alındığında toplam maruziyete katkı sağlayan her bir bandın sırası ile UMTS, GSM 900, GSM 1800, TV4-5, FM ve TV3 olduğu tespit edilmiştir. Spearman's Rho korelasyon katsayılarına göre mobil ölçümü yapılan haftanın günleri arasında güçlü bir korelasyonun olmadığı ölçüm değerlerinin istatistiksel analizi ile gözlemlenmiştir. Son olarak, tüm ölçüm değerlerinin Uluslararası İyonlaştırmayan Radyasyondan Koruma Komisyonu'nun önerdiği referans seviyelerinin altında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
People are increasingly exposed to radiofrequency (RF) electromagnetic fields (EMF) with rapid development of technology. Therefore, there is a growing concern about RF EMF exposure in society. In this study, RF EMF exposure levels of FM, TV3, TV4-5, GSM 900, GSM 1800 and UMTS bands were measured as mobile on the main streets in the city center of Diyarbakır. Then, mobile measurement values were shown as thematic, three dimensional and contour map on the digital maps. The measurement system consisted of high precision and portable spectrum analyzer, three axis electric field antenna mounted on the top of a car, connection cables and a laptop which was used to record the measurement samples. It was determined that mobile measurement values of six bands were not in normal distribution and variances between independent variables were not homogeneous. Total band was also calculated to determine the total exposure of the six bands. In terms of mean electric field values, contribution of each band to the Total band was arranged as UMTS, GSM900, GSM1800, TV4-5, FM, and TV3 band, respectively. It was observed by the statistical analysis of the measurement values that there was no strong correlation between measurement days of the week, according to Spearman's Rho correlation coefficient. It was determined that all measurement values were below the reference levels of International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection.