Malatya'da yetişen dört farklı kayısı türünün doğal şartlarda kurutma hız eğrilerinin oluşturulması
Setting off drying rate curves of four different types of apricots growing in Malatya
- Tez No: 444297
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, Malatya bölgesinde yetişen Çöloğlu,Hacıhaliloğlu,Kabaaşı ve Karacabey kayısı türleri, ön işleme tabii tutulanlar ve ön işlem uygulanmayanlar olmak üzere iki gruba ayrıldı. Ön işlem olarak, SO2 ile kükürtleme işlemi uygulandı. Ön işlem uygulanmayan gruba herhangi kükürtleme işlemi yapılmamıştır, örnekler toplandıkları durumları ile deneysel çalışmalarda kullanılmıştır. Her iki gruptaki örneklerin farklı ortamlarda/sıcaklıklarda (güneşte,gölgede,etüvde) kurutulup dehidrasyon özellikleri araştırılıp kurutma hız eğrileri oluşturulmuştur. Kurutma sıcaklığına göre kurutma süreleri de farklılık göstermiştir. Ortamın sıcaklığındaki artışa bağlı olarak kayısıların daha çabuk kuruduğu, özellikle kükürtlenme ön işlemine maruz kalanların ise kükürtlenmemiş olan türlerine göre daha hızlı kuruduğu anlaşılmıştır. Üç farklı sıcaklıkta da örnekler aynı kuruluk derecesine kadar kurutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, four different apricot types that are grown in Malatya (Çöloğlu, Hacıhaliloğlu, Kabaaşı and Karacabey) were divided into two groups as the ones that are pre-processsed and the ones that are not. For the first group, sulfuring with SO2 was procedured. For the second group, there was not a sulfuring procedure, samples were used in experimental works, in the same condition they were picked up. Samples from both groups were dried in different environments/ temperatures (sunny, shady, in drying oven), their dehydration reactions were enquired and their drying curves were established. In connection with drying temperatures, drying periods also showed difference. Being subjected to temperature increase in the environment, it was observed that the apricots, especially the ones that had the procudure of sulfuring, dried much faster than the ones that are not pre-processed. Samples were dried until identical level of drieness was achieved, in three different temperatures.