Fotovoltaik sistemlerin ekonomik analizi: Malatya'daki bir kamu binası örneği
Economic analysis of photovoltaic systems: example of a public building in Malatya
  1. Tez No: 444296
  2. Yazar: FATMA SÜMEYYE ERARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT CANBAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile enerjiye duyulan ihtiyacın artması insanları yenilenebilir ve temiz enerji kaynakları bulma ve kullanma konusunda harekete geçirmiştir. Dünya çapında gelişmiş ülkelerin kullandıkları birçok yenilenebilir enerji kaynağı bulunmakta ve bu kaynaklar için birçok yatırım yapılmaktadır. Fosil kaynaklı enerjinin kısıtlı olması ve çevreye verdiği etkiden dolayı temiz ve güvenilir alternatif enerji kaynaklarına ihtiyaç duyulmaktadır. Yenilenebilir bir enerji kaynağı olan güneş enerjisinin son yıllardaki kullanımı gittikçe artmaktadır ve yaygınlaşmaktadır. Güneş enerji potansiyeli ülkelerin coğrafi konumuna göre önemli ölçüde değişkenlik göstermektedir. Güneş enerjisinin en yaygın olarak kullanıldığı ülkeler incelendiğinde bu ülkelerin genellikle metrekareye düşen güneş ışınımının az olduğu gelişmiş AB ve Kuzey Avrupa ülkeleri olduğu görülmektedir. Buna karşın güneş enerjisi potansiyelinin yüksek olduğu ülkelerde bu kadar yaygın kullanım ile karşılaşılmamaktadır. Bu durumun açıklaması yalnızca toplumsal duyarlılık ile yapılması mümkün değildir. Bu çalışmada ekonomik şartların fotovoltaik sistemlerin getirisine etkisi incelenecektir. Bu çalışmada öncelikle enerji kavramı üzerinde durulacak, yenilenebilir enerji kaynakları hakkında genel olarak bilgiler verilerek Türkiye'deki genel görünümü incelenecektir. Güneş enerjisi detaylı olarak tanıtılacak ve özellikle bu enerjiden elektrik enerjisi üretim teknolojileri hakkında teorik bilgiler verilecektir. Tezin ana amacını Malatya da bir kamu binası için kurulabilecek Güneş Enerjisi Santralinin verimlilik hesabı, yatırım fizibilitesi ve kurulu olan santralin amortisman süresi oluşturmaktadır. Elde edilecek olan sonuçlar ile yatırımın ne kadar sürede kendini amorti edeceği ve rantabl olup olmadığı incelenecektir
Özet (Çeviri)
Increase need for energy with the development of technology people' s has mobilized about finding and using renewable and clean energy sources. There are lots of renewable energy sources used by developed countries worldwide, and many of these investments are made for resources. Because of the limited fossil energy and the impact on the environment world is needed to clean and reliable alternative energy sources. Solar energy that renewable energy source, use in recent years and is increasingly widespread. Solar energy potential shows considerable variation depending on the geographical location of the country. When solar energy is studied countries where the most commonly used of these countries it is often seen in countries where solar radiation per square meter is low. In contrast, in countries with a high potential of solar energy it is not faced with such widespread use. This study will examine the effect of economic conditions on the return of photovoltaic systems from the solar energy. This study will primarily focus on the concept of energy and it will be discussed renewable energy overall outlook in Turkey. Solar energy will be introduced in detail and will be especially given theoretical information on electric energy production technologies. The main purpose of the thesis is efficiency of account, of the plant constitute investment feasibility and plant amortization period was established for a solar energy public building in Malatya. With results that will be obtained on how long the investment will be examined and it will pay for itself and is this investment profitable.