Synthesis and structure analaysis of Cu[C_10 N_2 H_8 〖CL〗_2 ] single crystal formed in 2D framework structure
2boyutlu kafes yapıdakı Cu[C_10 N_2 H_8 〖CL〗_2 ] tek krıstalının sentezı ve krıstal yapısının analızı
  1. Tez No: 444324
  2. Yazar: IHDAA MOHAMMAD HASAN GHAREEB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTALMIŞ GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında, metal içerikli tek kristallerin sentezlenmesi uluslar arası literatür de araştırılmıştır. eni metal içerikli Cu[C_10 N_2 H_8 CL_2 ] tek kristali sentezlenmiş ve bu kristale ait X-Işınları kırınım şiddet verileri toplanmıştır. Elde edilen veriler kullanılarak, SHELXS-97 ve SHELXL97 programları yardımı ile kristal yapı çözülmüş ve arıtılmıştır. Atomların koordinatları, birim hücre parametreleri, bağ uzunlukları, bağ açıları, termal özellikleri ve düzlemler arası uzaklıklar hesaplanmıştır. Cu[C_10 N_2 H_8 CL_2 ] tek kristaline ait optik özellikler, RAMAN, FT-IR, UV-Vis ve Fotolüminisans spektroskopileri ile incelenmiştir. Sonuçlar, literatürdeki benzerleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the synthesis methods of single crystals, including metals, have been researched in international literature. A new metallic single crystal Cu[C_10 N_2 H_8 CL_2 ] has been synthesized and the diffraction intensities data of this crystal have been collected. The structure of this crystal has been solved and refined by using the computer programmers SHELXS-97 and SHELXL-97 where by the collected diffraction intensities data. The coordinates of atoms, cell parameters, bond lengths, bond angles, thermal parameters and distances between the planes have been calculated. The optical properties of Cu[C_10 N_2 H_8 CL_2 ] single crystal has been investigated by Raman, FT-IR, UV-Vis and Photoluminescence spectroscopic methods.The results have beencompared with the same structures in literature.