Kimyon (Cuminum cyminum) bitki uçucu yağının fare kemik iliği hücrelerinde mikronükleus frekansı üzerine etkilerinin incelenmesi
The investigation of the effects of Cuminum cyminum essential oil o the micronucleus frequency in bone marrow cells of mouse
- Tez No: 444325
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR AKSU KILIÇLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışması ile kimyon (C. cyminum) bitkisinden elde edilen uçucu yağın fare kemik iliği hücrelerinde mikronükleus frekansı üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Oluşturulan üç deney grubundaki farelere 250 mg/kg, 500 mg/kg, 1000 mg/kg kimyon (C. cyminum) uçucu yağı, vücut ağırlıklarına göre 24 saatte bir iki kez oral yolla verilmiştir. Bu gruplar haricinde negatif kontrol grubu oluşturularak in-vivo mikronükleus test yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to examine the effects of essential oil obtained from cumin (C. cyminum) on the micronucleus frequency of bone morrow cells of mice. To the mice in 3 experiment groups, 250 mg/kg, 500 mg/kg, and 1000 mg/kg doses of essential oil of cumin (C. cyminum) were orally given once every 24 hour for 2 times. Besides these groups, by establishing a negative control group, in vivo micronucleus test method was implemented.