PIC tabanlı çok amaçlı kontrol kartı tasarlanması
PIC based desing of multipurpose control board
  1. Tez No: 444334
  2. Yazar: ARİF ACAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL MURAT ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezin amacı 16 bitlik PIC (Peripheral Interface Controller) mikrodenetleyicisi yardımıyla endüstride yaygın olarak kullanılan özelliklere sahip PIC tabanlı çok amaçlı kontrol kartı tasarlanması ve gerçekleştirilmesidir. Tasarlanan bu kart ile birçok cihaz, uygun yazılımsal kodlar geliştirilerek kontrol edilebilir. Evirici (Inverter) ve redresör sürücüleri bunun dışında brülör sistemleri, kombiler ve çeşitli endüstriyel fırınlarda bu kartla rahatlıkla kontrol edilebilir. Gerçekleştirilen çok amaçlı PIC tabanlı kontrol kartı donanımında merkezi işlem birimi olarak PIC16F887 mikrodenetleyicisi kullanılmaktadır. Mikrodenetleyicinin 10 ayrık girişi ve 10 ayrık çıkışı bulunmaktadır. Ayrık girişler buton veya çeşitli sensörlerle 5 V DC gerilim uygulanabilmektedir. Ayrık çıkışlar olarak röle kontakları ve transistörler kullanılmıştır. Ayrıca kart üzerinde yazılımsal olarak üretilmiş frekans ve genliği ayarlanabilir PWM (Pulse Width Modulation) sinyali modülü bulunmaktadır. PWM sinyali 500 Hz ile 200 kHz arasında değer almaktadır. İstenildiği takdirde kart üzerindeki yazılım değiştirilerek farklı uygulamalarda yapılabilmektedir. Çok amaçlı PIC tabanlı kontrol kartı yazılımı PIC C dili ile MikroC IDE yazılım geliştirme ortamı yardımıyla geliştirilmiştir. Bu çalışmada, tasarlanan donanım üzerinde dört farklı uygulama gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is desining and carrying out PIC (Peripheral Interface Controller) based design of multipurpose control board that has commonly used specifications in industrial by means of 16 bit PIC Microcontroller. By means of this designed board programs adaptable to many devices can be used by developing. For burner systems, combi heater and various industrial ovens in addition to inverters and redresors drivers can be easily controlled with this board. On designed PIC based design of multipurpose control board software hardware, PIC16F887 microcontroller and 10 input/10 outputs are available as central proccessing unit. Inputs can be applied as 5 V DC. Also relays and transistors are used as outputs. Furthermore, adjustable frequency and amplitude module of PIC16F887 designed with PWM (Pulse Width Modulation) are available on board. The frequency change range of PWM is programmed between 500 Hz and 200 kHz. PIC based design of multipurpose control board software has been developed by means of PIC C language and MikroC IDE sofware developing environment. In this research 4 different implementation applied on the designed hardware.