Development of a face recognition system for e-government in Iraq
Irak e-devlet hükümetinin yüz tanıma sisteminin geliştirilmesi
- Tez No: 444343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HADİ HAKAN MARAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Innovations of technology build important effects on the world wide. Technological developments influence economy, social life, business and the way public services delivered. Public services are provided in associate degree electronic format to scale back time and value and to boost service quality. These innovations also cause a social transformation. Governments are required to adopt such changes and to be a related of“Information Society”. This thesis proposes e-government model based on the citizen's participation and improvements in the delivery of governmental services by using a qualitative case study strategy considering the Kirkuk region in Iraq. Regarding the proposal a Graphical User Interface (GUI) has been developed in order to compare the input face image with existing database images to display the citizen information such as (name, surname, birth date, etc.) This e-government model can also be used to detect the cases of forgery
Özet (Çeviri)
Teknolojideki yeniliklerin dünya çapında etkileri olmaktadır. Teknolojik gelişmeler ekonomi, sosyal yaşam, iş ve sunulan kamu hizmetlerinin şeklini değiştirmektedir. Kamu hizmetleri zaman ve değerlere geri dönebilmek ve hizmet kalitesini artırmak için eşdeğer elektronik formatta sunulmaktadır. Bu yenilikler aynı zamanda bir sosyal dönüşüme de neden olmaktadır. Hükümetler bu tür değişiklikleri uygulamak ve“Bilgi Toplumu”ile ilişkili olmak zorundadırlar. Bu tez, Irak'taki Kerkük bölgesini ele alan nitelikli bir durum çalışması stratejisi ile yurtdaş katılımına ve devlet servislerinin verilmesindeki gelişmelere dayalı bir e-devlet modeli önermektedir. Bu öneri kapsamında, yurtdaşın (ad, soyad, doğum tarihi gibi) bilgilerini sunmak amacıyla, girilen yüz görüntüsünü mevcut veri tabanındaki görüntüler ile karşılaştıran bir grafik kullanıcı arayüzü geliştirilmiştir. Bu e-devlet modeli sahtecilik vakalarını ortaya çıkarmak amacıyla da kullanılabilir