Quality effects of test maturity model on software companies
Test olgunluk modelinin yazılım firmaları üzerindeki kalite etkisi
- Tez No: 444348
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜL KADİR GÖRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez kapsamında test olgunluk modeli incelenmiştir. Literatürde TMMi olarak ifade edilen bu modelin hangi kurallara sahip olduğu ve bu kuralların hangi kısıtlar doğrultusunda üretildiği açıklanmıştır. Bunun ötesinde, yayınlanmış bu modelin yazılım firmaları üzerinde uygulanabilir hale gelmesi için değerlendirme kriterleri oluşturulmuştur. Bu kriterler, test olgunluk modelinin test süreci için tanımladığı çalışma süreç alanlarından analiz edilerek çıkarılmıştır. Yazılım sektöründe aktif olarak bilinen firmalardan bir çalışma grubu oluşturulmuştur. Tez bünyesinde oluşturulan değerlendirme kriterleri bu firmalara uygulanmış ve firmaların test olgunluk seviyelerinin neler olduğu belirlenmiştir. Bir üst TMMi seviyesine sahip olabilmeleri için tamamlanması gereken kriterler açıklanmıştır. Ayrıca, firmalardan yazılım projelerinden elde ettikleri çıktılar alınmıştır. Bu çıktılardan ürün kalitesini incelemek için çeşitli denklemler kalite metriği olarak yaratılmıştır. Her firmanın kalite metrikleri analiz edilmiştir. Analiz edilen bu kalite metrikleriyle, test olgunluk modeli ve ürün kalitesi arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hereby in this thesis study, Test Maturity Model is examined. The rules and constraints are described about the model expressed as TMMi in the literature. Furthermore, assessment criteria set is developed to apply this published model on software companies. These criteria are determined from process areas and work areas which are defined for the testing process by test maturity model. A study group has been established by the companies known as the active in the software industry. Assessment criteria applied to these companies extracted the thesis. The created assessment criteria of the thesis applied to these companies and the test maturity levels of the companies are determined. The criteria need to be provided are explained in order to have higher TMMi levels for companies. Moreover, the project outputs of the companies are gathered. Various equations are created as quality metrics from these outputs to examine the quality of products. Quality metrics of each company are analyzed. It is investigated the relationship between testing maturity model and product quality by the analyzed quality metrics.