Designing and evaluating a context-aware recommender system for mobile devices
Mobil cihazlar için bağlam bilinçli öneri dizgesi tasarımı ve değerlendirmesi
  1. Tez No: 444349
  2. Yazar: AWS NAZAR AHMED AL-AZZWI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT SARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Öneri dizgesi, 90'lı yıllardan beri araştırma konusu olmuştur. Son zamanlarda, öneri dizgenin önemi, yeterli ve uygun bir yolla bilgi edinimini önemli kılan sayısal veri kullanımıyla beraber artışmıştır. Bağlam bilinçli teknolojiler, daha kişisel ve kullanıcıya özel öneriler oluşturabilme kapasitesi ile daha bütünleşik ve gerekli hale gelmeye başlamıştır. Bu tezde, kullanıcının yakınındaki ilgisini çekebilecek yerleri önermek ve modern mobil cihazlarda kullanılan teknolojinin yeterliliğini araştırmak için mobil cihazların konum sensöründen elde edilmiş bağlamsal bilgileri kullanan bağlam bilinçli öneri dizgesini test etmek için bir Android uygulaması geliştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, öneri dizgesine bağlam eklemenin (konum vb.) öneri aşaması için önemli olacağını ve bu tip sistemlerin daha uygulanabilir olacağını göstermiştir. Performans testleri, böyle bir sistemin çok miktarda cihaz kaynağı kullanmasına gerek olmadığını göstermiştir. Bununla birlikte, sistemin, kullanıcının konumunu belirlemek için GPS sensörünü kullanırken cihazın güç tüketimi üzerinde etkisi olabileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Recommender systems have been in the field of research since the 1990s. During recent years, the importance of recommender systems have been on the rise due to the increase in the digital data usage which made it necessary to retrieve information in a timely, efficient and relevant way. Context aware technologies are beginning to be more integral and necessary due to its capability to create more personalized and user specific recommendations. In this thesis, an Android application was developed to test a context aware recommender system that uses contextual information gathered from the mobile device's location sensor to suggest places of interest near the user in order to investigate the efficiency of the technology used in modern mobile devices. The results showed adding context to recommender systems such location can add a valuable information to the recommendation process thus making such systems more relevant. The performance tests showed that such system didn't need to consume a large amount of the device's resources. However, it can have an effect on power consumption when using GPS sensors to calculate the user's location.