Motorlu kara taşıtlarında kullanılan emniyet kemerinin önemi
Importance of using the safe belt of vehicle
  1. Tez No: 44436
  2. Yazar: HÜLYA ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN KAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
76 ÖZET Trafik ve trafik kazaları, Türkiye'nin ana sorunlarından biri olmaya devam et- mektedir.Trafîk kazalarının ve kazalarda oluşacak ölüm ve yaralanmaların azaltılması ve sonuçta düzenli ve güvenli bir trafik ortamının oluşturulması için, alınması zorunlu olan tedbirlerin başında, insan faktörünün yol, taşıt ve trafik güvenliğinin sağlanması gelir. Sürücü ve trafik polisleri, can güvenliğinin sağlandığı tedbirlerden biri olan emniyet kemeri kullanımında, insanın kazanacağı yararlara inanmakta fakat emniyet ke meri kullanımındaki yasal düzenlemelere ve emniyet kemeri kontrolüne pek riayet et memektedir. Emniyet kemeri kullanımı, kazalarda oluşacak ölüm ve yaralanmaları olumlu yönde etkilemektedir. Çünkü emiyet kemeri kullananlarda, kullanmayanlara göre yara lanmalar daha azdır ve en azından emniyet kemeri kullanımı ağır yaralanmaları azalt maktadır. Toplumumuzda emniyet kemeri kullnımındaki güvenliğin sağlanması, sadece trafik yasasındaki cezaların arttırılması veya tedbir ve cezaların getirilmesi ile değil, tra fik polislerinin daha etkili trafik kontrolü, araç tasarımındaki iyileştirmeler, sürücü ve trafik polislerinin eğitimiyle sağlanmalıdır. Eğitimin verildiği yerlerde de eğitimin amacı kuralları öğretmek değil, kurallara uyma alışkanlığı sağlamak olmalıdır.
Özet (Çeviri)
77 SUMMARY Traffic and traffic accident are going on to be one of the basic problems in Turkey. To reduce the number of accidents, the number of the injured in accidents and for creating an ordered and save traffic, we have to take some serious measures. These are firstly supplying human life's security, safety of roads, vehicles and the traffic. Drivers and traffic police thing that one of the measures to supply life security is the use of security belts, but they don't obey to the legal arrangement and dont't pay attention to the use of security belts. The use of security belts effects the possible deaths and injurements in an ac cident, positively, because injurements are less in accident with security belts used than in accidents without. At least the use of security belts prevents serious injure ments. To prove the savety of the security belts in our fociety doesn't only depend the increment of the traffic fires in the traffic law our measures taking our the stating of different fires, but it also depends on systematic traffic control by the traffic police, and on the betterments of draft love of vehicles and it can only be proved by aducating, the drivers and the traffic police. In aducation, the only aim isn't to teach the roules but it is also to make it an habit to obey the roules.