Güneş enerjisi santrallerinin kurulumu için risk değerlendirme rehberi
Risk assesment guide for solar power plant implemantaton
  1. Tez No: 444361
  2. Yazar: ULVİHAN UĞUR DÜNDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ALP ERTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarının teşviki ile son yıllarda dünyada ve ülkemizde güneş enerji santrallerinin kurulumu artmıştır. Bu tezin hazırlandığı tarih itibariyle bu konuda ülkemizde ilgili yönetmelikler ve teknik şartnameler haricinde bu kurulumların İş Sağlığı ve İş Güvenliği bakımından kontrol edilmesi için risk değerlendirme rehberi bulunmamaktadır. Bu tezin amacı güneş enerjisi santralleri kurulumunda risk değerlendirmesi için bir rehber hazırlamaktır. Bu çalışmada kurulumun hangi teknik aşamalardan geçerek yapılacağı anlatılmış ve yurt dışındaki kurumların ve şirketlerin risk değerlendirme rehberlerinden faydalanarak kontrol listesi ve risk tablosu başlıkları altında özgün bir risk değerlendirme rehberi hazırlanmıştır. Kontrol listesi kurulum ve işletim sırasında sorun çıkarabilecek teknik bileşenlerin tespit edilmesi için oluşturulmuş 90 maddelik bir listedir. Risk tablosu ise İş Sağlığı ve İş Güvenliği bakımından santral çalışanlarına zarar verecek risklerle ilgili 43 maddede sayısal değerlendirmeleri içermektedir.
Özet (Çeviri)
The number of solar power plant implemantaions is increasing around the World and in Turkey thanks to the incentives on renewable energy resources. As of the date this thesis was prepared, there is no risk assessment guide in Turkey for solar power plant implemantations except for the legal framework and technical specifications. The objective of this thesis is to prepare a risk assessment guide for solar power plant implementations. The technical implementation pheses are explained. A novel risk assessment guide composed of a control list and risk table was prepared benetifing from international instutations and companies' risk assessment guides. The control list consists of 90 technical issues that might lead to a problem during implementation and operation. The risk table consists of 43 quantitative occupational healt and safety risk points that might harm the employess