The impact of e-services on education: A case Study of the Electronic Library System at Diyala University
E - hizmetlerin eğitim üzerindeki etkisi: Diyala Üniversitesinde Elektronik Kütüphane Sisteminin bir Durum çalışması
- Tez No: 444360
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. SİBEL TARIYAN ÖZYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dokümantasyon ve Enformasyon, Documentation and Information
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojisi yıllar içinde gelişmiştir ve inovasyon ile yenilik dalgalarıyla daha gelişmiş bir hale gelmiştir. E - hizmetler kısa bir süre içerisinde bir çok gelişim aşaması geçirmişlerdir. Bunlar ayrıca ticaret, endüstri, yönetim, eğitim ve medikal hizmetler gibi hayatımızın bir çok alanında olumlu ve olumsuz etkide bulunmuşlardır. Bununla beraber E- hizmetler eğitim kurumlarının performans düzeyini yükseltmeye etkin bir biçimde katkıda bulunmaktadır. Bu tez, elektronik hizmetlerin eğitim sektöründeki etkisi ve bu dönüşümün önemine odaklanmaktadır. Bununla beraber, bir sanal ortam kullanarak her birini test ederek ve her bir platform üzerinde sunulan bir takım açık kaynak kodlu yazılım paketlerini karşılaştırarak dijital kütüphaneler ve entegre kütüphane sistemleri (ILS) arasındaki farklılıkları tartıştık. Dahası, Diyala Üniversitesinin kütüphane bölümü dâhilinde uygulanabilecek en uygun sistemi uyguladık ve zorluklar ile beklenen faydaları tartıştık.
Özet (Çeviri)
Information and communication technology has developed in phases over the years and it has become more advanced in waves of innovation and invention. E-services have passed through several stages of development in a short period. They have also had a positive and negative impact on several sectors in our lives, such as trade, industry, government, education, and medical services. In addition, E-services contribute effectively to raise the level of performance of educational institutions. This thesis focuses on the impact of electronic services in the education sector and the importance of this conversion. In addition, we have discussed the differences between digital libraries and integrated library systems (ILS), by comparing a set of open source software packages offered on each platform and testing each using a virtual environment. Moreover, we implemented the most suitable system that can be applied within the library section of the University of Diyala, and we have discuss the challenges and expected benefits.