Static aeroelastic analysis of high aspect ratio flexible wing
Büyükkanat açıklık oranına sahip esnek kanadın statik aeroelastik analizi
  1. Tez No: 444376
  2. Yazar: SUNA GÜÇYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL GÜZELBEY, DOÇ. DR. EMRAH ÖZAHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezin amacı büyük kanat açıklık oranına sahip esnek kanatların statik aeroelastik analizidir. Bu problem çeşitli ağ yoğunlukları kullanılarak çözülmüştür. Sonrasında kaldırma katsayısı çeşitli ağ kalitelerinde denenmiştir. Yapılan analizlerin sonucunda seçilen ağ, çeşitli hücum açılarında üç çeşit türbülans modeli için analiz edilmiştir. Bu çalışma için k-w SST türbülans modeli seçilmişir. Bu türbulans modeli çalışmada kullanılan Reynolds sayısı için uygun bulunmuştur. Bu tespitlerden sonra kaldırma ve sürüklenme katsayıları ve oranları, farklı kanat açıklık oranları, hücum açıları, dihedral açıları için belirlenmiştir. Bu çalışmada sıfır dihedral açısından başlanılmış ve her yük uygulanmasından sonra bu açı hesaplanmış ve aynı yük bu eğilmiş kanada kanat şekli bu şekilmiş gibi uygulanmıştır. Her yük etkisi case (0,1,2,3) olarak gösterilmiştir. Bu analizlerden bazı faydalı sonuçlar elde edilmiş ve ayrıca elde edilen sonuçlara göre kanat açıklık oranı 9 olan kanadın, daha düşük çözüm zamanı ve daha yüksek tabi frekans değerinden dolayı kullanılması önerilmektedir. Bütün bu elde edilen değerler insansız hava aracı, eğitim için kullanılan pervaneli uçak ve planör tasarımcısıiçin yararlı katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyze of high aspect ratio flexible wing based upon static aeroelasticity. This problem is solved using various mesh concentration. So lift coeffient is checked under various mesh quality. The selected mesh is used to analyze of three turbulence models under various angle of attack. The selected turbulence model is k-w-SST for this study. This turbulence model is found to be more suitable for the utilized velocity and Reynolds number. Furthermore, drag and lift coeffients and their ratios are determined for the different aspect ratios, attack angles and dihedral angles (cases). In this study, zero dihedral angle is selected as a starting point and the same load is applied successively four times. Each load effect is defined as a case (0,1,2,3). Some useful results have been obtained from these analyses and in addition, due to obtained results, Aspect Ratio 9 is recommended to use due to its lower solution time and higher natural frequency. All these obtained results will give useful and beneficial contributions for unmanned aerial vehicle (UAV), training propeller aircraft and glider designers.