Effect of crumb rubber content on setting time of self-compacti̇ng mortars
Atık lastik miktarının kendiliğinden yerleşen harçların priz alma süresine etkisi
- Tez No: 444377
- Danışmanlar: DOÇ. ERHAN GÜNEYİSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Buradaki çalışma atık lastik kırıntılarının kendiliğinden yerleşen harçların ilk ve son priz alma süreleri üzerine etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Ayrıca, harçların taze özelikleri ve basınç dayanımı da incelendi. Bundan dolayı, iki kendiliğinden yerleşen harç grubu 540 ve 500 kg/m3 olan toplam bağlayıcı miktarında ve 0.33 ve 0.40 su bağlayıcı oranında tasarlandı. Uçucu kül karışıma toplam bağlayıcı miktarının kütlece %25 olarak katıldı. Doğal kum, lastik kırıntısıyla hacimce %0, 5, 10, 15, 20 ve 25 oranlarında yer değiştirildi. Toplamda 12 kendiliğinden yerleşen harç karışımı üretildi ve bunlar mini slump akma çapı ve süresi, mini V-hunisi akış süresi ve ilk ve son priz alma süreleri için test edildi. Ek olarak 3, 7, 28, 56 ve 90 günlük basınç dayanımları ölçüldü. Sonuçlar lastik kırıntısı kullanımının harçların taze özelliklerinde negative etkiye sahip olduğunu gösterdi ancak su bağlayıcı oranının arttırılması süper akışkanlaştırıcıya olan ihtiyacı azalttı ve taze özellikleri iyileştirdi. Lastik kırıntısının miktarının arttırılması harçların basınç dayanımını azalttı.
Özet (Çeviri)
The study herein was aimed at investigating the influence of using the crumb rubber on the initial and final setting times of the self-compacting mortar. In addition, fresh properties and compressive strength of the mortars were investigated. For this reason, two self-compacting mortar series were designed at total binder contents of 540 and 500 kg/m3 and water-to-binder ratios of 0.33 and 0.40, respectively. The fly ash was incorporated to the mixtures as 25% of total binder content by weight. The natural sand was replaced with crumb rubber at the level of 0, 5, 10, 15, 20, and 25% by volume. Totally, 12 self-compacting mortar mixtures were produced and they were tested for mini-slump flow diameter and time, mini V-funnel flow time, initial and final setting times. Additionally the compressive strength of the mixtures was measured at the age of 3, 7, 28, 56, and 90 days. The results indicated that the crumb rubber utilization had negative effects on the fresh properties but the manufactured mortars was satisfied the self-compactibility criteria. Besides, increasing the water-to-binder ratio decreased the demand for superplasticizer and enhanced the fresh properties. Moreover, the compressive strength of the mortars was decreased by increasing the crumb rubber content.