Effects of binder content and curing type on the mechanical and fracture properties of ultra high strength fiber reinforced concrete
Bağlayıcı miktarı ve kör tıpının fıber takvıyelı ultra yüksek dayanımlı betonların mekanıle ve kırılma özellıklerıne
- Tez No: 444397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GESOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada ultra yüksek performanslı lif takviyeli betonlar (UHPFRCs) üretmek için %2 mikro çelik lif takviyeli Yüksek performanslı betonların (UHPCs) sünekliği ve basınç, çekme, elastisite modülü, eğilme, dayanıklılık, sertlik, kırılganlık gibi kırılma parametreleri ve mekanik üzerine farklı miktarlarda bağlayıcının etkisi incelermiştir. 0,12 su bağlayıcı oranınasahir (w/b), her biri 850, 900, 950, 1000, 1050, 1100, 1150 ve 1200 kg/m3 içeren (%15 silis dumanı + %85 çimento) iki grup UHPFRCsu kürü (WC) ve buhar kürüne (SC) bağlı olarak üretilerek basınç dayanımı, yarma çekme dayanımı, elastisite modülü, kırılma elastisite modülü, yük sehin eğrileri, kırılma enerjisi ve karakteristik boy ölçülmüştür. Bu çalışma 1150 kg/m3 bağlayıcı oranının bütün testlerde en iyi sonuçları verdiğini göstermiştir. Sonuçlar aynı zamanda 1200 kg/m3 toplam bağlayıcı aramada incelenin tahlilerin azalmaya başladığı göstermiştir. Bir diğer yandan , bütün mekanik ve kırıma sonuçları, buhar kürünün su kürüne göre daha fazla tercih edilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
An investigational study was implemented to examine the effects of the different amount of binders on the most mechanical and fracture parameters such as; compressive and tensile strengths, modulus of elasticity, bending, toughness, stiffness, brittleness and ductility of Ultra-High Performance concretes (UHPCs) reinforced with 2% of micro steel fibers for generating Ultra-High Performance Fiber Reinforced Concretes (UHPFRCs). Depending on water curing (WC) and steam curing (SC) of the same water per binder ratios (w/b) of 0.12, two sets of UHPFRCs each of containing 850, 900, 950, 1000, 1050, 1100, 1150, and 1200 kg/m3 binder (85% of cement+15% of silica fume (SF)) were produced and tested for the compressive strength, splitting tensile strength, modulus of elasticity, modulus of rupture, load versus displacement curves, fracture energy, and characteristic length. This study revealed that the mixtures with 1150 kg/m3 of total binder contents exhibited the best results for all tests measured. The results also showed that at 1200 kg/m3 of total binder content, all improvements slightly began to decrease. On the other hand, all mechanical and fractural test results showed that steam cured much preferred than corresponded curing by water.