Mechanical and fracture properties of ultra high strength concrete reinforced with high volume micro steel fibers
Yüksek oranda mikro çelik liflerle güçlendirilen çok yüksek dayanımlı betonların mekanik ve kırılma özellıkleri
  1. Tez No: 444398
  2. Yazar: BARHAM HASSAN MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GESOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Hacimce yüksek oranda çelik mikrofiberin ultra yüksek mukavemetli fiberli betonların (UHFRC) sünekiliği ve betonların özellikleri üzerine etkisini incelemek amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Çelik mikrofiberlerin en-boy oranı ve çekme gerilmesi değerleri sırasıyla 37.5 ve 2250 MPa dır. UHFRC lar su-bağlayıcı oranı 0.12 ve 0.14 olan iki grupda hacimce fiber içerikleri %1, %1.5, %2, %2.5, %3, %3.5 ve %4 olarak üretilmiş ve basınç dayanımı, yarma çekme dayanımı, elastisite modülü, eğilme dayanımı, yük-deplasman davranışı ve kırılma enerjisi ölaülmügtr. Deneysel sonuçlar su-bağlayıcı oranı 0.12 ve 4% çelik microfiber içeren betonilarin160MPa dan daha fazla bir basınç dayanımına sahip, 12 MPa dan fazla yarma çekme dayanımı ve 43GPa dan fazla elastisite modülüne ulastiklarini göstermektedir. Öteyandan, %4 çelik microfiber içeren karışımlarda pekleşme davranışına benzer eğilimler gözlemlenirken, yük-deplasman davranışı ile birlikte sünekliği ve diğer tüm kırılma parametreleri de önemli ölçüde geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
An investigational work was implemented to reveal the effects of high-volume micro-steel fibers (MSF) on the mechanical properties and ductility of Ultra High Performance Fiber Reinforced Concretes (UHPFRCs). The aspect ratio and tensile strength of the MSF used were 37.5 and 2250 MPa, respectively. At water - binder ratios (w/b) of 0.12 and 0.14, two groups of UHPFRCs containing 1%, 1.5%, 2%, 2.5%, 3%, 3.5 and 4% of micro steel fiber by volume and tested for the compressive strength, splitting tensile strength, modulus of elasticity, flexural strength, load-displacement behavior, fracture energy, and characteristic length. The experimental results showed that all mixtures with 4% of MSF demonstrated a compressive strength of greater than 160 MPa, splitting tensile strength higher than 12 MPa, and modulus of elasticity of greater than 43 GPa. On the other hand, the mixes with 4% of MSF exhibited a strain hardening. were achieved with the same range of fiber content and 0.12 w/b,. load- displacement behavior with enhanced ductility and all other fracture parameters well improved significantly.